Ľudia, ktorých hladiny melatonínu sú potlačené a ktorých telesné hodiny sú ovplyvnené svetlom, sú náchylnejší na depresiu.Pixabay
StoryEditor

Zimná depresia. Prečo nás postihuje a ako ju zmiernime?

13.12.2017, 14:25
Autor:
ČTKČTK
U mnohých ľudí sa nálada mení podľa ročného obdobia, u niektorých ide ale o skutočnú chorobu: o depresiu.

Najrozšírenejšou formou je tá, ktorú nazývame zimná depresia - začína na jeseň a končí s príchodom jari. Medzi hlavné príznaky patrí nedostatok energie, väčšia potreba spánku a menší záujem pre aktivity, ktoré inak prinášajú uspokojenie. Niekedy je pre takto zasiahnutého jedinca dokonca ťažké aj pracovať, píše taliansky denník La Repubblica.

Nielen príznaky spojené s depresiou, ale aj mimoriadna potreba konzumovať sacharidy, ktoré prispievajú k zvyšovaniu hmotnosti, vedú k tomu, že je sezónna afektívna porucha (SAD) považovaná za ľahšiu formu depresie. V skutočnosti ide ale o inú verziu tej istej choroby.

"Osoby, ktoré trpia sezónnou afektívnou poruchou, sú na tom rovnako ako tí, ktorí sú zasiahnutí skutočnou depresiou," hovorí Brenda McMahon z Kodanskej univerzity. Podľa nej "môžu vykazovať depresívne stavy aj mimo kritického obdobia, problémy ich ale najčastejšie postihujú iba v tejto dobe; sú mnohí ľudia, ktorí trpia tým, čo označujeme za subsyndrom".

Ide o desať až 15 percent obyvateľov, ktorí vykazujú mnohé depresívne príznaky, aj keď u nich nie je porucha klinicky preukázaná. Zimnou depresiou trpia predovšetkým ženy v dospelom veku: ide o 80 percent z celkového počtu postihnutých.

Medzi neurotransmitery, ktoré majú vplyv na zimnú depresiu, patrí hlavne serotonín. Ten reguluje pocity šťastia a úzkosti - a teda aj náladu. Niektoré analýzy uskutočnené na zvieratách, predovšetkým hlodavcoch, ukázali, že zásadnú úlohu v regulácii úrovne serotonínu hrá slnečný svit. V zime, keď je ho nedostatok, je tento regulačný systém menej aktívny. To sa prejavuje najmä u citlivejších jedincov tým, že sa u nich zvyšuje pravdepodobnosť zimnej depresie. Pokiaľ ide o rozdiely medzi mužmi a ženami v súvislosti so sezónnou afektívnou poruchou, vedci usudzujú, že tu je na vine práve tento neurotransmiter.

"Medzi estradiolom, teda hlavným ženským pohlavným hormónom, a prenosom serotonínu je úzka súvislosť. Meniace sa úrovne estradiolu v takých fázach, ako je puberta a obdobie po pôrode, môžu ovplyvňovať produkciu serotonínu," hovorí McMahon.

Uvedená porucha je zrejme rozšírenejšia v závislosti od vzdialenosti od rovníka, výnimkou je však Island. "Islanďania sú pred sezónnou afektívnou poruchou zrejme geneticky chránení. V porovnaní napríklad s Kanadou, kde je táto porucha viac rozšírená, je na Islande počet prípadov sezónnej afektívnej poruchy veľmi obmedzený," poznamenal Robert Levitan z Torontskej univerzity. Dôvod? Znovu sa tu hlási o slovo serotonín a variácie génu, ktorý kontroluje jeho prenos: ľudia, ktorí sú menej ohrození sezónnou afektívnou poruchou, majú taký variant, ktorý vedie k zvýšeniu tvorby serotonínu v zimnom období.

Sezónnu afektívnu poruchu je možné mierniť terapiou svetlom, ktoré stimuluje produkciu neurotransmiterov, ako je práve serotonín. U tých, ktorí trpia ťažšou formou poruchy, ale táto terapia nestačí. Musí sa kombinovať s ďalšou liečbou. Ako doplnková terapia môže byť podávaný tryptofán, čo je aminokyselina, ktorú si ľudské telo premení na serotonín.

01 - Modified: 2017-11-06 13:37:31 - Feat.: 0 - Title: Útok duševnej poruchy: Sedem príznakov, že trpíte niečím horším ako len stresom
01 - Modified: 2023-01-25 09:10:45 - Feat.: - Title: Pri nízkych teplotách potrebujete veľa energie len na to, aby ste sa ohriali 02 - Modified: 2023-01-24 07:07:07 - Feat.: - Title: Kríza v Európe neskončila, budúca zima mi robí starosti, tvrdí šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku 03 - Modified: 2023-01-19 13:27:44 - Feat.: - Title: V dôsledku mimoriadne chladného počasia zomrelo v Afganistane už najmenej 78 ľudí 04 - Modified: 2023-01-16 10:01:06 - Feat.: - Title: Najdepresívnejší deň roka pripadá na január. Ako sa vyhnúť zimnej depresii? 05 - Modified: 2023-01-16 06:26:47 - Feat.: - Title: Modrý pondelok je najdepresívnejší deň v roku. Psychologička radí, ako ho prežiť s optimizmom
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
27. január 2023 18:52