Ľudia, ktorých hladiny melatonínu sú potlačené a ktorých telesné hodiny sú ovplyvnené svetlom, sú náchylnejší na depresiu.Pixabay
StoryEditor

Zimná depresia. Prečo nás postihuje a ako ju zmiernime?

13.12.2017, 14:25
Autor:
ČTKČTK
U mnohých ľudí sa nálada mení podľa ročného obdobia, u niektorých ide ale o skutočnú chorobu: o depresiu.

Najrozšírenejšou formou je tá, ktorú nazývame zimná depresia - začína na jeseň a končí s príchodom jari. Medzi hlavné príznaky patrí nedostatok energie, väčšia potreba spánku a menší záujem pre aktivity, ktoré inak prinášajú uspokojenie. Niekedy je pre takto zasiahnutého jedinca dokonca ťažké aj pracovať, píše taliansky denník La Repubblica.

Nielen príznaky spojené s depresiou, ale aj mimoriadna potreba konzumovať sacharidy, ktoré prispievajú k zvyšovaniu hmotnosti, vedú k tomu, že je sezónna afektívna porucha (SAD) považovaná za ľahšiu formu depresie. V skutočnosti ide ale o inú verziu tej istej choroby.

"Osoby, ktoré trpia sezónnou afektívnou poruchou, sú na tom rovnako ako tí, ktorí sú zasiahnutí skutočnou depresiou," hovorí Brenda McMahon z Kodanskej univerzity. Podľa nej "môžu vykazovať depresívne stavy aj mimo kritického obdobia, problémy ich ale najčastejšie postihujú iba v tejto dobe; sú mnohí ľudia, ktorí trpia tým, čo označujeme za subsyndrom".

Ide o desať až 15 percent obyvateľov, ktorí vykazujú mnohé depresívne príznaky, aj keď u nich nie je porucha klinicky preukázaná. Zimnou depresiou trpia predovšetkým ženy v dospelom veku: ide o 80 percent z celkového počtu postihnutých.

Medzi neurotransmitery, ktoré majú vplyv na zimnú depresiu, patrí hlavne serotonín. Ten reguluje pocity šťastia a úzkosti - a teda aj náladu. Niektoré analýzy uskutočnené na zvieratách, predovšetkým hlodavcoch, ukázali, že zásadnú úlohu v regulácii úrovne serotonínu hrá slnečný svit. V zime, keď je ho nedostatok, je tento regulačný systém menej aktívny. To sa prejavuje najmä u citlivejších jedincov tým, že sa u nich zvyšuje pravdepodobnosť zimnej depresie. Pokiaľ ide o rozdiely medzi mužmi a ženami v súvislosti so sezónnou afektívnou poruchou, vedci usudzujú, že tu je na vine práve tento neurotransmiter.

"Medzi estradiolom, teda hlavným ženským pohlavným hormónom, a prenosom serotonínu je úzka súvislosť. Meniace sa úrovne estradiolu v takých fázach, ako je puberta a obdobie po pôrode, môžu ovplyvňovať produkciu serotonínu," hovorí McMahon.

Uvedená porucha je zrejme rozšírenejšia v závislosti od vzdialenosti od rovníka, výnimkou je však Island. "Islanďania sú pred sezónnou afektívnou poruchou zrejme geneticky chránení. V porovnaní napríklad s Kanadou, kde je táto porucha viac rozšírená, je na Islande počet prípadov sezónnej afektívnej poruchy veľmi obmedzený," poznamenal Robert Levitan z Torontskej univerzity. Dôvod? Znovu sa tu hlási o slovo serotonín a variácie génu, ktorý kontroluje jeho prenos: ľudia, ktorí sú menej ohrození sezónnou afektívnou poruchou, majú taký variant, ktorý vedie k zvýšeniu tvorby serotonínu v zimnom období.

Sezónnu afektívnu poruchu je možné mierniť terapiou svetlom, ktoré stimuluje produkciu neurotransmiterov, ako je práve serotonín. U tých, ktorí trpia ťažšou formou poruchy, ale táto terapia nestačí. Musí sa kombinovať s ďalšou liečbou. Ako doplnková terapia môže byť podávaný tryptofán, čo je aminokyselina, ktorú si ľudské telo premení na serotonín.

01 - Modified: 2017-11-06 13:37:31 - Feat.: 0 - Title: Útok duševnej poruchy: Sedem príznakov, že trpíte niečím horším ako len stresom
01 - Modified: 2022-07-05 16:00:00 - Feat.: - Title: Spoveď čitateľky Ivany (29): Odkedy otec ochorel, mama nechce žiť 02 - Modified: 2022-06-05 07:00:00 - Feat.: - Title: Závažnosť depresie si uvedomujú aj politici. Varujú, že ide o „tichú pandémiu“ 03 - Modified: 2022-05-22 09:30:00 - Feat.: - Title: Vojna a pandémia nás sužuje. Slováci pociťujú depresívne pocity, ukázal prieskum 04 - Modified: 2022-04-12 12:15:07 - Feat.: - Title: Magické huby pomáhajú ľuďom s depresiou. Vedci konečne prišli na to, ako v mozgu fungujú 05 - Modified: 2022-03-15 09:35:10 - Feat.: - Title: Nezmyselné scrollovanie internetom prináša úzkosť a depresie. Poradíme ti, čo s tým urobiť
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
10. august 2022 10:50