Kosti a kĺby. Hoci tvoria doslova kostru a nevyhnutný základ našej mobility, obvykle sa o ne začneme výraznejšie zaujímať až v momente, keď sa nám pripomenú. Bolesťou, stuhnutosťou či dokonca zlomeninou. To všetko môže byť vo vyššom veku fatálne.
Ale ani mladí ľudia či stredná generácia nie sú celkom mimo obliga. Problémy pohybového aparátu sa totiž čím ďalej tým viac presúvajú do nižších ročníkov, ktoré napĺňajú ambulancie ortopédov či reumatológov.
Ako sa týmto problémom vyhnúť? Aké riziká so sebou ochorenia kostí a kĺbov prinášajú? Prečo by sme im mali venovať pozornosť aj v momente, keď sú (zdanlivo) v poriadku? A je v prevencii kľúčovejšia strava alebo pohyb? Poďme si posvietiť aspoň na niektoré z týchto otázok.
Detská choroba dospelých
Každá tretia žena a každý piaty muž po päťdesiatke. Taká je bilancia ochorenia, ktoré nebolí, no môže nám narobiť „paseku“ v tele. Najmä preto, že zasahuje v podstate bez výnimky všetky kosti v tele. A robí z nich, obrazne povedané, ementál.
Aby sme pochopili, čo sa vlastne pri osteoporóze, lebo o nej je reč, deje, musíme si veľmi stručne predstaviť, ako vlastne vyzerá kosť zvnútra. Tvoria ju kostné bunky, takzvané osteocyty, poukladané v akýchsi dutinkách, ktoré sú vzájomné poprepájané drobnými kanálikmi.
Zostáva vám 92% na dočítanie.