Ste unavení, bolí vás hlava a napriek tomu, že vonku svieti slnko, máte pocit, že na vás všetko padá a cítite sa pod psa. Večer sa snažíte ľahnúť si do postele skôr, ale vytúžený spánok neprichádza. A pokiaľ aj zaspíte, ráno sa budíte takmer rovnako vyčerpaní, ako ste si líhali.
Alebo vami lomcuje nervozita aj pri najmenšom popude, či vás dokonca chytá triaška a kŕče. Padajú vám vlasy a štiepia sa nechty, prípadne sú nevzhľadne ryhované... Ak ste sa našli v predchádzajúcich riadkoch, možno nepríjemné stavy zvalíte na jarnú únavu.
Ktorá však nemusí byť ničím iným ako nedostatkom takzvaných mikronutrientov. Potrebujeme ich iba niekoľko miligramov denne, no dlhodobý nedostatok môže vyústiť až do závažných komplikácií či chorôb. Ako nám teda naše telo dáva najavo, že mu niečo chýba? Kedy a ako ich správne dopĺňať a prečo netreba vždy siahať po tabletkách? Aj na tieto otázky sa pokúsime odpovedať.
Svaly a kosti
Začnime hneď dvojicou tých, ktorých (s)potreba je denne najvyššia. Navyše sú spolu v mnohých ohľadoch poprepájané a sú základom fungovania našich hlavných hýbačov: kostí a svalov. Horčík je v poslednom období jedným z najvychvaľovanejších a najpredávanejších potravinových doplnkov.
Na jednej strane vcelku právom, pretože ovplyvňuje viac ako tristo rôznych chemických reakcií v našom tele, je štvrtým najčastejším katiónom v ľudskom organizme a po draslíku druhým vo vnútrobunkovom priestore.
Podieľa sa na stovkách bunkových procesov a je nevyhnutný nielen na správne fungovanie takmer všetkých orgánov, ale aj pre život. V živých organizmoch sa nachádza ako horečnatý katión Mg2+, čo mu umožňuje naviazať sa na anióny, a tým stabilizuje komplexné zlúčeniny, akými sú najrôznejšie enzýmy, ktoré sa starajú o správny chod mnohých procesov v tele.
Napríklad enzým hexokináza sa aj vďaka magnéziu podieľa na tom, aby mali bunky nášho tela dostatok energie na svoje fungovanie. Spolu s komplexom ďalších enzýmov zabezpečuje celkový energetický metabolizmus organizmu.
Zostáva vám 76% na dočítanie.