Mení sa časom pohľad na spánok a jeho previazanosť s rôznymi chorobami?
… a teda stres.
Čo všetko je príčinou nekvalitného spánku?
K tomu, že sme neodpočinutí a unavení, vedú najmä poruchy dýchania v spánku. Tie sú jednou z najčastejších príčin nekvalitného spánku. Ale môže ísť aj o iné poruchy, ako je napríklad parasomnia (skupina abnormálnych stavov, o. i. nočné mory alebo námesačnosť, pozn. red.).
Spánok môže byť rušený aj periodickými pohybmi dolných končatín (syndróm nepokojných nôh je neurologické ochorenie, s ktorým sa stretne asi 10 percent ľudí – viac ženy a starší ľudia; človek cíti nutkavé napätie či mravčenie v dolných končatinách, čo ho núti nohami počas zaspávania i spánku neustále hýbať, pozn. red.) či vplyvmi z vonkajšieho okolia.
Dĺžka spánku môže byť ovplyvnená oddialeným nástupom spánku alebo, naopak, skorým prebúdzaním. Nezdravý je však aj nadmerne predĺžený spánok. Tých príčin porúch spánku je jednoducho veľké množstvo a mali by sme sa problémom so spánkom venovať oveľa viac, predsa len ide o tretinu nášho života.
Skutočne sú ľudia rozdelení na sovy a škovránky?
Áno. Aj v spánkovom laboratóriu máme pacientov, ktorí čakajú až do polnoci na svoj pravidelný interval. A potom dlhšie spia, zatiaľ čo škovránky vstávajú oveľa skôr. Je to dané geneticky, ale človek to dokáže v priebehu svojho života pozmeniť. Hneď ako sa však spánok skracuje na dĺžku štyroch až piatich hodín, už to môže byť nebezpečné. Ľudia potom mávajú často vysoký krvný tlak a častejšie trebárs akútny infarkt myokardu.
Koľko hodín denne by mal teda človek spať?
Minimálna dĺžka spánku sa udáva šesť až sedem hodín. Spánok dlhší ako deväť až desať hodín však už tiež nie je zdravý a ľudia, ktorí takto dlhodobo spia, môžu mať napríklad kardiovaskulárne komplikácie podobné ako tí, čo spia príliš málo.
Okrem dĺžky a kvality spánku hrá veľkú rolu asi aj jeho pravidelnosť...
Áno. A ako sa snažíme, aby vo všetkých podnikoch išli prevádzky čo najdlhšie, pribúda zamestnancov, ktorí fungujú na zmeny. Lenže sa ukazuje, že takýto systém je pre naše zdravie tiež veľmi rizikový. Najmä pre kardiovaskulárny systém.
Nedostatok...
Zostáva vám 85% na dočítanie.