Najmenej aktívni sú obyvatelia Trnavy a okolia, najaktívnejší zas obyvatelia Banskobystrického, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Za tri hlavné faktory aktívneho života Slováci označili zvyšovanie kondície, podporu psychickej pohody a redukcia či udržanie hmotnosti. Tieto dáta vychádzajú z reprezentatívneho prieskumu, ktorý si dal vypracovať slovenský výrobca výživových doplnkov Kompava v spolupráci s renomovanou agentúrou MNForce.
Nemám čas
„Jedným z hlavných dôvodov úpadku pohybu u Slovákov, najmä u žien a starších ľudí, je kombinácia sedavého životného štýlu, pracovného vyťaženia a nedostatku motivácie alebo prístupu k vhodným pohybovým aktivitám,“ približuje Zuzana Chovancová, nutričná špecialistka v spoločnosti Kompava.
U starších ľudí často podľa jej slov zohráva úlohu aj zdravotný stav, bolesť kĺbov, obavy z úrazu alebo sociálna izolácia. „Ženy môžu byť navyše zaťažené starostlivosťou o rodinu či domácnosť a na pohyb si jednoducho nenájdu čas,“ dodáva.
Jej slová potvrdzujú aj výsledky prieskumu. V ňom respondenti uviedli, že najčastejšou prekážkou, ktorá im bráni športovať, je práve nedostatok času. Ten vidí ako hlavný problém až 43,4 percenta opýtaných. Zdravotné problémy vníma ako prekážku tretina (30,5 percenta) respondentov a nedostatok motivácie bráni v športovaní 21,1 percenta opýtaných.
Motiváciu na šport pritom môže naštartovať už len drobná úprava denného režimu. „Ak človek začne lepšie spať, pravidelne jesť a cítiť viac energie, často prirodzene príde aj väčšia chuť na pohyb. Rovnako môže pomôcť zmena stravovania – nie preto aby sme "chudli" ale aby sme mali lepší pocit zo seba,“ opisuje Chovancová. Ľudia, ktorí sa cítia ľahšie a vitálnejšie, majú totiž väčšiu chuť sa hýbať. Veľmi pomáha, ak si nájdu pohyb, ktorý ich aspoň trochu baví. „Telo sa hýbe, a to je podstatné.“
Nedostatok pohybu pritom podľa Chovancovej z dlhodobého hľadiska vedie k viacerým vážnym zdravotným dôsledkom a zvyšuje riziko chronických ochorení, ako sú cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia či vysoký krvný tlak. Spôsobovať môže tiež duševné alebo psychické problémy a celkové zhoršenie kvality života. „Fyzická neaktivita zároveň prispieva k strate svalovej hmoty, k zhoršenej rovnováhe a zvýšenému riziku pádov seniorov. Tiež môže dôjsť k poklesu imunity a k predĺženiu rekonvalescencie po chorobách,“ upozorňuje.
Riešením podľa nej je podpora pohybu už v mladom veku, vytváranie prístupného prostredia pre aktívny životný štýl a zvýšené povedomie o dôležitosti aj mierneho každodenného pohybu pre zdravie. „Nemusí to byť len motiváciu k pohybu prostredníctvom športu, ale aj jednoduchými každodennými aktivitami ako sú prechádzky, práca v záhade či tanec. Aj malá, ale pravidelná aktivita môže mať veľký vplyv na fyzické aj psychické zdravie,“ apeluje.
Cyklistika a turistika
Na druhej strane, keď sa Slováci venujú fyzickej aktivite vo vonkajšom prostredí, najčastejšie sa rozhodnú pre cyklistiku. Pravidelne si sadá na bicykel pätina respondentov. Za cyklistikou nasleduje v obľúbenosti turistika. Pravidelne si ju dopraje 15 percent našincov.
„Ide o pohybové aktivity, ktoré sú dostupné, nenáročné na vybavenie a zároveň umožňujú kontakt s prírodou, čo mnohí ľudia po období zvýšeného stresu a sedavého životného štýlu mimoriadne oceňujú. Tento trend sa týka všetkých vekových kategórií, vrátane starších ľudí, ktorí často nachádzajú v turistike nielen formu pohybu, ale aj spôsob socializácie a duševného oddychu,“ opisuje Chovancová.
Upozorňuje však na jeden dôležitý faktor – turistika je víkendová aktivita, ktorú strieda celý týždeň sedavého spôsobu života. „Práve preto je dôležité ju doplniť pravidelným a mierne intenzívnym pohybom. Napríklad každodennou chôdzou, ľahkým posilňovaním či cvičením rovnováhy a flexibility,“ dopĺňa odborníčka z Kompavy.
Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča aspoň 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne, čo zodpovedá napríklad rýchlej chôdzi po dobu 30 minút päťkrát do týždňa.
Slováci sa v prieskume zároveň vyjadrili, že hlavnými motiváciami k outdoor pohybu sú pre nich zdravie a kondícia (33,7 percenta). Relax a psychickú pohodu nachádza v športovaní 27,4 percenta respondentov a 14 percent opýtaných motivuje k fyzickej aktivite chudnutie alebo udržiavanie hmotnosti.