StoryEditor

Neurochirurg: Váš „osemnásťročný“ mozog sa vám už nevráti, ale jeho starnutie môžete výrazne spomaliť

18.10.2022, 09:40

Český neurochirurg Vladimír Beneš v rozhovore hovorí:

  • o tom, či je demencia chirurgicky liečiteľná.
  • o tom, aké činnosti môžu naozaj zabrániť úpadku mozgu.
  • o tom, či ho ešte stále tento orgán niečím prekvapuje.

Minuloročný rozhovor s docentom Vladimírom Benešom, prednostom neurochirurgie českej motolskej nemocnice, patril k najčítanejším premiovým textom na webe Ľudoviek. Kto by tiež nechcel vedieť, čo urýchli stareckú demenciu, však?

image

Riziko demencie. Varovný príznak vám v noci nemusí dovoliť zaspať​

Na všeličo som sa vtedy nestihla opýtať. A tak zase trochu blúdim najväčšou nemocnicou v krajine, zase hľadám kliniku dobre zašitú v podzemí detského pavilónu. Je pondelkové ráno a ja som opäť nesvoja z toho, že zdržujem.

Vladimír Beneš najmladší je stále trochu hanblivý, a keď sa mu nechce odpovedať, povie: „A nemáte tam napríklad niečo iné?“ Otcovi, preslávenému neurochirurgovi Vladimírovi Benešovi prostrednému, sa podobá aj nepodobá. Majú podobný hlas, sú podobne vysokí, tiež nepatetickí.

Skoro ako by sa považovali len za údržbárov mozgového hardvéru, za lepších remeselníkov. Hlavne sa nepýtajte na nejakú „záhadu“ v mozgu. „Hej, ja som chirurg!“ usadí vás pán prednosta, ktorý sa od otca líši predovšetkým v tom, že mediálnu pozornosť nemá vôbec rád.

Váš starý otec, profesor Vladimír Beneš najstarší, skvelý neurochirurg, zomrel vlani v požehnanom veku sto rokov. Keď človek tú stovku vidí takto zblízka, je vôbec o čo stáť?

To je ťažké. Starý otec býval svieži starček, ktorý sa o všetko zaujímal, lúštil krížovky, sledoval všetok šport vrátane suma a šípok, rád sa rozprával s ľuďmi, často sme spolu hrali karty. Ešte v deväťdesiatich bol na lyžiach a hral futbal a tenis. Stále si všímal aj to, čo sa deje tu na klinike, ktorú v roku 1978 zakladal. Lenže keď mal deväťdesiatdeväť a pol roka, dostal covid a ten ho strašne zrazil. Dedo z toho bol otrávený, začal hovoriť, že už ho to nebaví, že „vek je svinstvo“. A mal pravdu.

Čiže nejde o číslo, ale o kvalitu života?

Samozrejme. Kvalita života by mala byť vždy dôležitejšia ako číslo. Pretože ono je niečo iné, keď má niekto osemdesiatpäť, hrá tenis a má prehľad o svete - a niečo iné je sedemdesiatnik, z ktorého je takpovediac ležiak.

Z nášho minuloročného rozhovoru čitateľov najviac zaujalo, čím si môžeme urýchliť stareckú demenciu. Napadlo mi: Je demencia chirurgicky liečiteľná?

Existuje jedna forma demencie, ktorá je na podklade takzvaného normotenzného hydrocefalu (rozšírenie mozgových komôr na úkor mozgového tkaniva). Ten sa klasicky prejavuje tromi príznakmi: demencia, porucha chôdze a inkontinencie. Pokiaľ je táto forma demencie odhalená včas, dá sa pomerne úspešne chirurgicky liečiť vykonaním skratovej operácie.

Čo si pod tým mám predstaviť?

Pacientovi je zavedená drenážna hadička do mozgovej komory a cez špeciálny ventil za uchom je prebytočný cerebrospinálny mok odvádzaný do brušnej dutiny. Samozrejme nie každý pacient s demenciou je na to vhodným kandidátom. Musí najskôr prejsť batériou testov. Až potom sme oprávnení pacientovi operáciu ponúknuť.

Mozog je na vrchole asi v osemnástich a potom už to s ním ide len z kopca, denne strácame tisíce nervových buniek. Tie stratené neur...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-30 09:46:48 - Feat.: 0 - Title: Riziko demencie. Varovný príznak vám v noci nemusí dovoliť zaspať​ 02 - Modified: 2022-09-23 10:43:47 - Feat.: 0 - Title: Liek na Alzheimera, ktorý „čistí“ mozog. Môže tu byť už za tri roky, hovorí neurológ 03 - Modified: 2022-09-19 12:30:05 - Feat.: 0 - Title: Vplyv častí mozgu na náš život. Čo v nás zostalo zo zvierat? 04 - Modified: 2022-09-03 09:16:07 - Feat.: 1 - Title: Evolučný biológ: Rozumom v skutočnosti veľa neriešime, slúži často len na druhotnú racionalizáciu rozhodnutí 05 - Modified: 2022-07-01 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Záhady mozgu. Naozaj si ho môžeme preprogramovať?
01 - Modified: 2023-10-04 16:30:42 - Feat.: - Title: Zatočí s oslabenou imunitou či nadbytočnými kilami: Čínska kapusta si zaslúži miesto na vašom tanieri 02 - Modified: 2023-10-04 13:00:00 - Feat.: - Title: Paríž trápi invázia ploštíc. Vždy skontroluj matrace či podušky, kufor si daj ďaleko od postele, radí aj Ema Müller 03 - Modified: 2023-10-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Takmer každý v Európe dýcha toxický vzduch, ukazuje nové zistenie 04 - Modified: 2023-10-03 09:28:32 - Feat.: - Title: Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Odborníci im môžu telefonicky pomôcť 05 - Modified: 2023-09-27 15:13:01 - Feat.: - Title: Rest day nie je len dňom ničnerobenia: Váš oddychový deň by mal vyzerať takto
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. október 2023 18:49