Keby bol mozog taký jednoduchý, že by sme ho mohli pochopiť, nebol by dosť inteligentný na to, aby sme ho prostredníctvom neho dokázali pochopiť – tvrdia svorne tí, ktorí takmer poldruhakilovej mase sivej hmoty zasvätili život. Teda neurovedci.
Vedomie tejto skutočnosti im napriek tomu nebráni v tom, aby do snahy porozumieť mu investovali všetko úsilie. A tie plody rozhodne stoja za to.
„Kedysi boli neurochirurgovia šťastní, keď po operácii mozgu pacient chodil a rozprával. Teraz potrebujeme viac. Aby nám partner pacienta povedal: viete čo, je taký ako pred operáciou. Smeje sa na rovnakých vtipoch, nestratil výrečnosť,“ vyjadril sa v rozhovore pre HN magazín neurochirurg Andrej Šteňo.
Komplexnosť mozgu sa totiž najjasnejšie vyjaví v momente, keď sa poškodí. Svoje o tom vedia aj reálne postavy z kníh legendárneho neurológa a spisovateľa Olivera Sacksa: muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, či žena, ktorá po autonehode nedokázala nielen stáť, ale ani ležať.
Tak fatálne sa jej porušilo centrum rovnováhy. Nehovoriac o ľuďoch, ktorí si z ničoho nič prestali cítiť vlastné telo, celé hodiny počuli v ušiach neexistujúcu hudbu alebo začali ignorovať všetko, čo sa nachádza vľavo. Vrátane ľavej polovice ich tváre a tela.
Ukrutné a rozmanité pasce, do ktorých človeka aj v 21. storočí vháňajú neurodegeneratívne ochorenia typu ALS či Alzheimerova choroba, motivujú vedcov k heroickým výkonom. A hoci výsledky ani zďaleka nie sú také, ako by (sme) chceli, porozumenie mozgu sa i tak prehlbuje kvantovými skokmi.
A špičkové zobrazovacie prístroje čoraz viac svedčia o tom, že človek môže byť väzňom svojho mozgu aj bez onkologických nálezov a iných podobných ochorení. Napríklad aj v dôsledku zlej výchovy či traumatických zážitkov. Ako sa tieto pasce prejavujú a ako sa z nich vymaniť? A vládne teda mozog nám alebo my jemu? Na všetky tieto otázky prináša veda posledných rokov fascinujúce odpovede.
V galérii nájdete návod na lepšie fungovanie mozgu:
Emocionálny a racionálny mozog
Ľudstvo dlho žilo v predstave, že človek je bytosť čisto rozumná a racionálna. Presnejšie – že ňou môže byť, ak správne zapojí vôľu a zušľachtí svoj charakter. Prinajmenšom od čias Sigmunda Freuda je však táto téza viac neudržateľná.
Tak, ako sa prostredníctvom samotnej vôle nikto na svete nedokáže zamilovať, zmeniť svoju sexuálnu orientáciu či zaspať, nevládneme ani mnohým iným silám v nás. Neznamená to, že sme voči každej z nich bezmocní. Akurát sme aj vďaka najmodernejším zobrazovacím prístrojom zistili, že sa osedlávajú inak než vôľovými zložkami.
Zostáva vám 71% na dočítanie.