Ilustračná fotografia. FOTO: Univerzitná Nemocnica Bratislava
StoryEditor

Mnohí pacienti pred operáciou kĺbov nepodstúpia správne vyšetrenia, môže to mať za následok jej zrušenie

23.03.2023, 08:18
Autor:
TASRTASR

"Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo má za následok zrušenie plánovanej operácie," povedala Pavliková.

Na ortopedickom oddelení Fakultnej nemocnice Agel Skalica sa každoročne vykoná 250 operácií totálnych endoprotéz, teda umelých náhrad veľkých končatinových kĺbov. Informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

Najčastejšie ide o operácie bedrového, kolenného a ramenného kĺbu, menej často aj členkového. "Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo má za následok zrušenie plánovanej operácie," povedala Pavliková.

image

Vylepšenie človeka: Robotické časti nemajú končatiny len nahrádzať, ale aj dopĺňať tie existujúce

Ako doplnila, chyby vznikajú pri takzvaných kultivačných vyšetreniach a vyšetreniach vylúčenia fokusových infekcií. Stáva sa tak, že pacient, ktorý čaká na operáciu niekedy aj trištvrte roka, príde o termín operácie pre nesprávne vyšetrenie moču. "Napríklad pacient prinesie iba biochemické a sedimentové vyšetrenie moču namiesto kultivačného. Problémom je aj to, keď pacient nejaké vyšetrenie vynechá alebo ho má spravené neskoro," uviedol primár ortopedického oddelenia Daniel Vidovič.

Pri operáciách je súčasťou prípravy aj zubné vyšetrenie, keď sa hľadajú skryté infekty v ústnej dutine, pod zubami a podobne. Ďalej je potrebné absolvovať krčné vyšetrenie, kde sa okrem hľadania fokusov nosa a úst robia aj výtery z hrdla a následne sa vyšetrujú na prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie.

image

Chôdza ako elixír života. Desaťtisíc krokov denne? Skutočný ideál je inde

Ako problémové sa tiež javí aj časové rozmedzie, keď pacient začne vyšetrenia riešiť. "Každému pacientovi zdôrazňujeme, aby fokusové a kultivačné vyšetrenia začal realizovať štyri až šesť týždňov pred plánovanou operáciou, pretože v prípade nejakého nálezu sa musí infekcia preliečiť," doplnil Vidovič.

Ako posledné pacient postúpi predanestetické vyšetrenie, a to niekoľko dní pred operáciou. "Apelujeme na to, aby bol pacient pred operáciou maximálne v poriadku, keďže dodržanie tohto celého postupu je kľúčom k tomu, aby pacient mohol byť podrobený operácii, tá bola úspešná a bolo minimalizované riziko, ktoré je s ňou spojené," povedal primár.

01 - Modified: 2023-10-26 15:00:00 - Feat.: 1 - Title: Chôdza ako elixír života. Desaťtisíc krokov denne? Skutočný ideál je inde 02 - Modified: 2023-03-10 10:47:17 - Feat.: 1 - Title: Vylepšenie človeka: Robotické časti nemajú končatiny len nahrádzať, ale aj dopĺňať tie existujúce 03 - Modified: 2023-03-01 11:42:26 - Feat.: 0 - Title: Za rakovinu si môžeme sami, v drvivej väčšine prípadov jej možno predchádzať, hovorí popredný onkológ
01 - Modified: 2024-07-19 07:51:07 - Feat.: - Title: Víťazka farmy po spackanej operácii pŕs! Skončila dokaličená, toto nepriznala ani pred rodinou 02 - Modified: 2024-07-05 09:00:00 - Feat.: - Title: Mravce sú inteligentnejšie, ako sme si mysleli. Vedci zistili, že svojim zraneným druhom vykonávajú operácie aby ich zachránili 03 - Modified: 2024-06-28 08:11:01 - Feat.: - Title: SLK upozorňuje na nárast agresivity voči lekárom 04 - Modified: 2024-06-24 13:12:45 - Feat.: - Title: Dolinková reaguje na incident na bratislavských Kramároch. Chce zvýšiť sankcie pri útokoch na zdravotníkov 05 - Modified: 2024-06-23 12:00:00 - Feat.: - Title: Muž sa prebudil v nemocnici s preoperovaným pohlavným orgánom. Jeho kamarát ho oklamal a chcel, aby sa zobrali a zostali spolu
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. júl 2024 00:37