Na začiatok niekoľko čísel. V rámci povolania toho za deň najviac nachodia čašníčky, a to priemerne 22 778 krokov, najmenej pracovníci call centra, priemerne asi 6 618 krokov. Z jednotlivých štátov holdujú najviac chôdzi obyvatelia Hongkongu (6 880 krokov) a Číny (6 189 krokov), „najlenivejší“ sú v tomto ohľade ľudia v Indonézii (3 513 krokov) a v Saudskej Arábii (3 807 krokov).
Vyplýva to zo záverov vedcov zo Stanfordskej univerzity v USA, ktorí v spolupráci s britským Národným fórom pre obezitu analyzovali v celosvetovom meradle dáta zo smartfónov.
Údaje takmer trištvrte miliardy ľudí zo 111 krajín sveta, ktorí v mobile používajú aplikáciu „krokomer“ spriemerovali a zverejnili aj informáciu za celé ľudstvo: človek vraj denne prejde priemerne 4 961 krokov.
Prieskum je ďalším dielom do skladačky znalostí o takzvanej „obyčajnej chôdzi“, ktorú lekári pre jej jednoduchosť, prirodzenosť a obľúbenosť neustále sledujú, skúmajú z mnohých uhlov pohľadu a hľadajú aj ideálnu mieru dennej porcie krokov.
Desať alebo šesť tisíc krokov?
Už dlho je známe, že prejsť každý deň aspoň 10-tisíc krokov vedie k zdravému telu i duchu. „Áno, 10-tisíc krokov denne je ten ideálny cieľ, ktorý začali presadzovať Japonci po olympiáde v Tokiu v roku 1964.
Cieľom bolo vrátiť pohyb do modernej spoločnosti vo vyspelých krajinách, ktorá v tom čase hromadne prešla k sedavému spôsobu života – v práci, autách, doma pri televízii. Problém však je, že pre väčšinu ľudí je 10-tisíc krokov bez zmeny životného štýlu nedosiahnuteľných,“ vysvetľuje lekár a propagátor chôdze Jan Hugo s tým, že väčšina ľudí zistí, že taký počet krokov dosiahne len párkrát za mesiac.
„Zdravotné benefity začínajú už okolo
Zostáva vám 63% na dočítanie.