Všetci by sme si priali husté, dlhé a hlavne zdravé vlasy. Vo všeobecnosti platí, že denne nám vypadne okolo sto vlasov. No ak nám v ruke po umývaní či česaní zostávajú celé chumáče, treba spozornieť. Mal by to byť pre nás varovný signál, že treba hľadať odbornú pomoc.
Po prekonaní koronavírusu
„Dermatológa zvyknú ľudia kontaktovať najčastejšie vtedy, keď sa začínajú už tvoriť mapy bez vlasov a začína si to všímať aj okolie,“ vysvetľuje dermatologička Ružena Sochorová z ambulancie Lekárskej kozmetiky Life Style.
„Zo skúseností vieme, že stres, nedostatok spánku, prípadne zlá životospráva vedia veľmi negatívne vplývať na vypadávanie vlasov, prípadne ich zlú kvalitu,“ hovorí odborníčka. Vo svojej ambulancii sa často stretáva aj s pacientmi, ktorým sa výrazne zhoršila kvalita vlasov po prekonaní covidu.
„Vedci zaoberajúci sa covidom a post covidovými stavmi zistili, že toto ochorenie má za následok aj nadmerné padanie vlasov. Majú s tým problém aj mnohí zdravotníci, ktorí boli v prvej línii počas pandémie a prekonali chorobu viackrát. A naše klietky ma v tom iba utvrdzujú. Mnohé nikdy nemali problém s padaním vlasov, ale po prekonaní covidu im začali nadmerne vypadávať a nezastavilo sa to ani po čase,“ zdôrazňuje lekárka. Podľa nej to súvisí so zápalovými procesmi, ktoré spúšťa práve koronavírus.
Zinok či vpichy k vlasovým korienkom
Vlasy najviac padajú na jar a na jeseň, no podľa skúseností dermatologičky sa tieto procesy zvyčajne sami od seba upravia. Čo ak nie? Ako prvú pomoc odporúča nasadiť zinok a kolagén, a to minimálne na tri mesiace. Ak to nepomôže, je dobré kontaktovať lekára.
Ružena Sochorová má pri vypadávaní vlasov pripravené tri postupy:
- Mezoterapia: ide o aplikáciu aktívnych látok, ktoré sa vpichujú do pokožky hlavy. Keď sa dostanú do hlbokých vrstiev kože, môžu naplno účinkovať.
- Drakulo terapia: ide o aplikáciu vlastnej plazmy. Jemnými vpichmi sa ku korienkom dostávajú rastové faktory.
- Aplikácia kmeňových buniek
„Vždy je dobré kombinovať postupy, každý je iný, každému zaberá niektorý postup lepšie, niektorý horšie. Z mojej skúsenosti je najlepšia kombinácia týchto postupov. Nikdy však klientom nesľubujeme, že niečo určite zaberie alebo ako rýchlo zaberie. Snažíme sa ponúkať najlepšie možnosti a niekedy sme prekvapení ako liečba zabrala, ale stane sa, že u niekoho to ide pomalšie a hľadáme ďalšie možnosti.“
Aj vážne diagnózy
Za vypadávaním vlasov môžu stáť aj vážne diagnózy, napríklad kožné ochorenie seborea alebo androgénna alopécia. Tie si vyžadujú odborný prístup a lokálne liečivá. Je možné, že vypadávanie vlasov je prejavom úplne iného ochorenia, ktoré už ani nespadá pod kompetenciu dermatológa.
Doktorka Sochorová preto posiela svojich pacientov, u ktorých vyskúša všetky možnosti a ich stav sa nezlepšuje, prípadne sa ešte zhorší, na ďalšie vyšetrenia.
„Padanie vlasov môže byť sprievodným znakom nedostatku niektorých potrebných živín, prejavu zápalu v tele, pri niektorých chorobách oka, štítnej žľazy, prípadne po prekonanej ťažkej choroby alebo virózy,“ uzatvára lekárka.