Každý deň či niekoľkokrát do týždňa konzumuje alkohol až 14 percent dospelých Slovákov nad 18 rokov. Na hranici problémového pitia sa tak v prepočte nachádza viac ako pol milióna ľudí. Týka sa to trikrát viac mužov ako žien, väčšinou ide o zosobášených ľudí, žijúcich vo väčšom meste, v strednom veku, s dlhou pracovnou dobou a nedostatkom spánku. Vyplýva to z prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.
O záveroch prieskumu informovala lekárenská skupina a výskumná agentúra v tlačovej správe.
„Detailnejší pohľad na Slovákov odhalil, že každý deň po alkohole siahajú dve percentá opýtaných, 12 percent tak robí niekoľkokrát do týždňa a 26 percent niekoľkokrát do mesiaca, občas siahne po poháriku 37 percent Slovákov. Čísla sú alarmujúce,” opisuje výsledky Ján Šaulič, country manager spoločnosti Pilulka.sk.
Dodáva, že štvrtina nášho obyvateľstva pritom úplne abstinuje. „Cieľom našej skupiny je viesť ľudí k starostlivosti o seba. Alkohol však patrí k rizikovým faktorom, ktorý sa v našom regióne často podpisuje pod choroby ako infarkt či mŕtvica, ktoré je možné zdravším životným štýlom eliminovať.”
Z tlačovej správy o prieskume ďalej vyplýva, že s problémovým pitím alkoholu má problém trikrát viac mužov (17 percent) ako žien (6 percent), niekoľkokrát do mesiaca si ho v priemere dopraje pätina Slovákov naprieč všetkými vekovými kategóriami, najčastejšie ľudia v strednom veku vo veku od 45 - 54 rokov (29 percent), čo adiktológovia pripisujú rizikovej skupine obyvateľstva, ktorá prechádza mužským prechodom, respektíve ženským klimaktériom.
„Žijeme rýchly a uponáhľaný život, hľadáme skratky, a hlavne rýchle riešenia a okamžitý relax. Či už je to materiálne zabezpečenie, alebo uspokojenie potrieb toho druhého. A to vytvára napätie a tlak. Problémom je, že alkohol, tým že ponúka okamžité uspokojenie, až euforizujúci pocit a pokoj, napätie vie rýchlo eliminovať,” odôvodnil problémy ľudí s alkoholom adiktológ Rastislav Žemlička. Jeho slová demonštrujú aj výsledky prieskumu – až tri percentá opýtaných, ktorí sú v manželskom zväzku, siahajú po alkohole každý deň, kým medzi slobodnými je to len jedno percento respondentov. Zároveň po ňom častejšie pritom siahajú obyvatelia väčších miest, kde denne pijú alkohol tri percentá ľudí a niekoľkokrát do týždňa je to 13 percent ľudí.
„Osoba, ktorá nemá vytvorený a naplnený hodnotový rebríček a záujmovú sféru, často hľadá to, čo jej ponúkne odmenu či zážitok. Preto je alkohol problémom aj u veľkej skupiny mladých ľudí,“ približuje adiktológ Rastislav Žemlička. Z prieskumu totiž vyplýva, že tretina mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov siaha po alkohole niekoľkokrát do mesiaca, a až 5 percent viackrát do týždňa.
Prieskum zároveň odhalil dôležitý fakt – alkohol si „aspoň občas” dopraje až 77 percent našincov, teda 3,4 milióna dospelých. „Ide o najnižší počet zo všetkých sledovaných krajín. Podľa výsledkov občas alkohol konzumuje 82 percent Čechov, 81 percent Maďarov a 80 percent Rakúšanov. Zvyšok obyvateľstva v jednotlivých krajinách tvoria abstinenti,” uvádza Ján Šaulič, country manager Pilulka.sk.