Mladí Slováci sa priblížili k šampionátu. Vyhrali v Gruzínsku

18.11.2013, 12:38

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov zvíťazili v pondelok v ich šiestom zápase kvalifikácie ME 2015 nad Gruzínskom v meste Gori 3:1. Zverenci trénera Ivana Galáda tak "prezimujú" v tabuľke 3. skupiny na prvom mieste, druhé Holandsko na nich stráca tri body, má ale odohrané o dva zápasy menej.

O dôležitých troch bodoch rozhodli góly Karola Meszároša, Ondreja Dudu a Ivana Schranza, pričom Slováci otočili duel, v ktorom prehrávali 0:1.

Najbližšie čaká na slovenskú dvadsaťjednotku, ktorá začiatkom septembra v Senci s Gruzíncami vydrela tesnú výhru 1:0, dlhá kvalifikačná prestávka. Do bojov opäť zasiahne až v druhej polovici budúceho roka, 4. septembra privíta Škótsko a o štyri dni neskôr (8. septembra - pozn.) ukončí cyklus duelom v Holandsku.

Do baráže ME 2015 postúpi desať víťazov skupín, ku ktorým sa pridajú štyri najlepšie mužstvá z druhých miest. O sedmičke postupujúcich na finálový turnaj rozhodne play-off, zoznam účastníkov ME dopĺňa automaticky Česko ako ich organizátor.

kvalifikácia ME 2015 hráčov do 21 rokov, 3. skupina:
Gruzínsko 21 - SR 21  1:3 (1:1)
Góly: 21. Kazaišvili - 25. Meszároš, 62. Duda, 90.+3 Schranz, ŽK: Kvekveskiri, Chanturia - Paur, Škvarka, rozhodoval: Popov (Bulh.)

zostavy a striedania:
Gruzínsko 21: Nadiradze – Kobachidze, Kvekveskiri, Kverkvelia, Ubilava - Chanturia, Jighauri, Parunašvili, Kazaišvili - Ananidze (46. Papava), Kvilitaia (57. Schirtladze)
Slovensko 21: Le Giang - Pauschek, Gyömbér, Teixeira, Mazáň - Paur, Duda (66. Škvarka), Hrošovský, Mészáros (90.+5 Szabo) - Schranz, Malec (76. Marcin)

Hostia začali koncentrovane, darilo sa im otupiť aktivitu výberu kouča Aleksandra Chivadzeho. Na prvú strelu Chanturiu odpovedal rovnakou mincou Schranz, ale jeho strelu obrana zblokovala. V 10. minúte Duda prinútil strelou ku zákroku domáceho brankára Nadiradzeho. Mladí Gruzínci sa ujali vedenia v 21. minúte, keď sa presadil Kazaišvili, ale už o štyri minúty rovnako odpovedal na druhej strane Meszároš, ktorý vyrovnal na 1:1. V ďalších fázach hry sa dobré šance rodili zriedkavo, do polčasu už ďalšie góly nepadli.

Po čosi vyše hodine hry naklonil gólom misku váh na stranu hostí aktívny Duda. Gruzínci sa snažili hneď vyrovnať, pálil Kvekveskiri, ale Le Giang bol na mieste. V 65. minúte ohrozil strelou bránu domácich Schranz, ale úspešným zákrokom sa prezentoval aj Nadiradze. Potom to skúsil aj striedajúci Škvarka, domáci brankár ale opäť zachránil. V záverečnej 15-minútovke domáci vrhli sily do útoku v snahe vyrovnať, Slovákom sa tak otváral priestor na protiútoky, Meszárošovi obrana strelu najprv zblokovala, potom netrafil bránu. V nadstavenom čase Le Giang vyrazil strelu Chanturiu na roh, no potom sa hostia dokázali presadiť opäť a rozhodnúť zápas, keď na 3:1 uzavrel skóre Schranz, ktorému prihral striedajúci Marcin.