Začnime tým, čo je najaktuálnejšie. Vianočné obdobie odštartovalo a mnohí, ktorí boli nútení ostávať v izolácii, zaznamenali kilá navyše. Od čoho sa to najviac odvíja?
Dôležitých je viacero faktorov, od stravy, stresu, kvality a kvantity spánku, no prvé čo treba ľuďom v izolácii pripomenúť, je spaľovanie. Dramaticky sa totiž zníži množstvo denne spálených kalórií, znižuje sa metabolizmus, pretože ochabuje svalová hmota (ktorú si telo nechce držať, keď ju nepoužíva) a zhoršuje sa senzitivita na inzulín.
Čo by ste im odporučili?
Keď sú ľudia na homeoffice musia dbať na pravidelný pohyb. Jedna z možností je každé 2-3 hodiny sa ísť na 10-15 minút prejsť, alebo si spraviť jednu väčšiu, napríklad hodinovú prechádzku niekde do prírody. Nezdá sa to, ale môže nám to pomôcť denne spáliť o 600 kalórií viac, čo je jedna menšia pizza.
V čom robí človek najväčšiu chybu, keď sa snaží schudnúť?
Zväčša ide o kombináciu stravy a nedostatku pohybu. Najčastejšie to ľudia, ktorí priberajú, “prepísknu“ v príjme tuku, majú nedostatok kvalitných bielkovín a vlákniny, nepijú dostatok vody, ktorá stojí za všetkými metabolickými pochodmi v tele. Často však vidím v praxi aj iné extrémy.
Napríklad?
Chcú príliš veľa a príliš skoro. Niekoľkonásobne zväčšia výdaj energie pohybom, príjem kalórií znížia na minimum akoukoľvek „diétou“, no ich telo si na to po čase zvykne, dostane signál od stresových mediátorov, že je stav núdze (považuje to za hladomor) a všetky metabolické procesy, ktoré môže znížiť na minimum, zníži. Telo má rado rutinu. Takže keď títo ľudia začnú jesť ako predtým, nielen, že sa vrátia na hmotnosť pred „diétou“, al...
Zostáva vám 85% na dočítanie.