StoryEditor

Prečo sme po káve unavení?

18.04.2022, 12:00
V článku sa dozviete, ktorí vinníci v súvislosti s kávou stoja za únavou, ako von zo začarovaného kruhu aj ako oklamať "kávovú ospalosť".

Pijete kávu, napriek tomu sa cítite unavený? Vinníkom nie je samotná káva, je za tým viacero faktorov. O ktoré ide, priblížil v článku portál Reader´s Digest. Poďme sa však najskôr pozrieť na štatistiku.

Podľa správy Národnej asociácie kávy z roku 2020 o národných trendoch údajov o káve, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, priemerný konzument kávy vypije tri šálky denne. Tento počet schvaľujú aj odborníci, ktorí tvrdia, že tri až štyri šálky kávy denne majú pozitívny vplyv na naše zdravie.

Nemalo by to však byť viac, pretože priveľa kofeínu môže byť pre telo škodlivé, čo už mnohí dobre vedia. Okrem zdravotných dopadov súvisiacich s jeho prebytkom, dokáže kofeín ovplyvniť aj nástup spánku, znížiť jeho trvanie a efektivitu. Prerušovaný spánok teda vplyvom kofeínu môže viesť k jeho nedostatku, čo sa odrazí na problémoch s únavou, sústredením, pamäťou či reguláciou emócií.

Vzťah medzi spánkom a bdením

Kofeín je na jednej strane považovaný za prírodný stimulant, málokto však vie, že vás vlastne „neprebúdza“, ale len zastavuje „zaspávanie“. Ako je to možné a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 10:45