Americký magazín Saveur aktuálne rozdal ocenenia Good Taste Award, ktorých nositeľov by si mali vryť do pamäti nielen milovníci gastroturistiky.
Ak takisto patríte k tým, ktorí si dovolenku organizujú s ohľadom na svoje chuťové bunky, rezervujte si už teraz letenku do čilského Santiaga. Práve päťmiliónová juhoamerická metropola totiž získala najdôležitejšiu cenu - The Next Great Food City. Dôvodom je početný výskyt špičkových reštaurácií, ktorým šéfujú kreatívni milovníci inovácií. Akousi ich vlajkovou loďou je Boragó, ktorá sa dostala aj do päťdesiatky najlepších reštaurácií sveta. A to vďaka jej vlastníkovi s dušou vedca, Rodolfovi Guzmánovi: mužovi, ktorý sa vo svojom laboratóriu snaží o neustále nové chuťové kreácie. Pristihnúť ho môžete napríklad aj pri tom, ako vpichuje do mrkvy injekčnú striekačku.
Vegetariáni by zas mali zamieriť do Berlína. Savuer ho totiž označil za novú mekku nemäsožravcov. V žiadnom inom meste (samozrejme, odhliadnuc od tých indických), si podľa expertov zo Saveur nevychutnáte také nepreberné množstvo bezmäsitých jedál. A v natoľko špičkovej kvalite.
A do tretice: kto gastroturistiku rád zalieva dobrým vínom, mal by sa vybrať do Austrálie. Práve ona totiž získala ocenenie vínna destinácia roka. Aby sme vás správne navnadili, tú sú tri recepty priamo od tunajších šéfkuchárov. Nech sa páči.
Recept zo Santiaga
Mušle svätého Jakuba s duseným cícerom a paradajkami
Potrebujeme:
3 lyžice olivového oleja
1 stredne veľkú cibuľu, jemne nasekanú
1 polievkovú lyžicu mletej ostrej papriky
1 polievkovú lyžicu paradajkového pretlaku
1 strúčik cesnaku, podrvený
pol šálky bieleho vína
konzervu cíceru, bez vody
konzervu lúpaných paradajok, rozdrvených
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
12 mušlí
pol šálky rukoly
Ako na to:
V stredne veľkej panvici si podusíme na lyžici olivového oleja cibuľu – kým nezačne zľahka karamelizovať. Pridáme papriku, paradajkový pretlak a cesnak a varíme za stáleho miešania, asi 2 minúty. Pridáme víno a varíme za stáleho miešania, kým sa neodparí takmer celá voda, asi 12 minút. Vmiešame cícer, paradajky, a pol šálky vody a privedieme do varu. Potom znížime teplotu a varíme za stáleho miešania, kým zmes mierne nezhustne, asi 10 minút. Potom cícer prenesieme do misky a dochutíme soľou a korením.
Zostávajúce 2 lyžice olivového oleja zohrejeme na veľkej panvici, kým nezačne jemne dymiť. Potom do nej nasypeme mušle so soľou a korením, a asi tri minúte ich opekáme za neustáleho obracania. Podávame s cícerom, rukolou a chlebom.
Recept z Berlína
Spaghettini s mrkvou, olivami a červená čakankou
Potrebujeme:
2 lyžice píniových orieškov
3 lyžice olivového oleja
360 gramov čakanky, nakrájanej na kúsky
1 a pol lyžice cukru
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
250 g spaghettinov
2 stredne veľké mrkvy
1/4 šálky kalamata olív
jemne nastrúhanú kôru z 1 citróna
1 šálku rukoly
Ako na to:
Na panvici asi 2 minúty opekáme píniové oriešky, potom ich prenesieme do misky a pridáme olivový olej. Po rozohriatí pridáme čakanku, cukor, soľ a korenie a čakanku dusíme, až kým jej nezvädnú listy. Potom ju prenesieme do misky a panvicu vyčistíme. Dáme si variť cestoviny (po dovarení si odložíme šálku z vody, kde sa varili) a medzitým si škrabkou na zemiaky nakrájame mrkvu na dlhé tenké plátky. Do vyčistenej panvice nalejeme odobratú vodu, pridáme mrkvu a varíme na najvyššej teplote asi minútu. Potom ju zmiešame s čakankou, olivami, citrónovou kôrou a pridáme cestoviny. Napokon pridáme rukolu a posypeme píniovými orieškami.
Recept z Austrálie (k vínu, samozrejme)
Krevety s miso omáčkou
Potrebujeme:
pol hrnčeka mrkvovej šťavy
štvrť šálky čerstvej pomarančovej šťavy
1 polievkovú lyžicu jemne nastrúhaného zázvoru
1 polievkovú lyžicu bielej jačmennej pasty miso
5 a 1/2 lyžice masla
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
3/4 šálky edamame
1/2 šálky reďkovky nakrájanej na rezance a štvrť šálky reďkovky nakrájanej na plátky
1/2 šálky mrkvy nakrájanej na rezance
1/2 šálky mladej cibuľky nakrájanej na rezance
1 polievkovú lyžica oleja
2 lyžičky limetkovej šťavy
4 veľké krevety
Ako na to:
V malej panvici zmiešajte mrkvovú a pomarančovú šťavu a priveďte do varu. Varte za stáleho miešania, kým sa ich objem nezníži asi o dve tretiny - približne 10 minút. Vmiešajte do zmesi zázvor a miso, potom odstavte z plameňa a vymiešajte spoločne s 3 a pol lyžicami masla dohladka. Dochuťte soľou a korením a preneste do misky. V malej panvici si domäkka uvarte edamame, potom vylejte horúcu vodu a dajte edamame schladiť do studenej. Potom vodu opäť vylejte a starostlivo edamame vysušte. Potom ho premiešajte so zeleninou, olejom a limetkovou šťavou, ochuťte soľou a korením a nechajte 10 minút postáť. V malej panvici si rozohrejte zvyšné dve lyžice masla, pridajte krevety a za stáleho otáčania varte asi 10 minút – dohneda. Podávajte ich so šalátom a preliate miso omáčkou.