StoryEditor

Nesprávny olej vám môže ohroziť zdravie. Prečítajte si návod, ako sa nespliesť

08.12.2018, 08:00
Autor:
redred
Slnečnicový, repkový, olivový, alebo napríklad kokosový?

Len sa rozhliadnite, koľko najrôznejších tukov okolo seba máte k dispozícii. Ktorý si ale zvoliť? Ktorý z tých všetkých je najzdravší a stopercentne bez škodlivých látok?

Bohužiaľ žiadny takýto neexistuje, avšak rozdiely medzi jednotlivými olejmi sú. Ak chcete ten najzdravší, meradlom by malo byť rozdelenie, na akú kuchyňu ich chcete použiť, ich tepelná stabilita a druh či zloženie.

„Všeobecne platí, že tepelná stabilita je bod, pri ktorom sa olej začína prepaľovať, a podľa toho by sme sa mali orientovať. Rastlinné oleje a tuky neobsahujú cholesterol, ale skrývajú iné riziká v podobe nasýtených mastných kyselín,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Kristýna Báčová.

Každý tuk / olej má iné zloženie, a hodí sa teda na niečo iné. Niektoré sú vhodnejšie na smaženie, iné výhradne do studenej kuchyne.

Aký je medzi jednotlivými olejmi rozdiel si pozrite v galérii:

​Podľa použitých technologických procesov sa oleje delia na za studena lisované (panenské) a rafinované:

Rafinované oleje: Získavajú sa extrakciou pri využití vysokých teplôt a organických rozpúšťadiel. Ich výživová hodnota je nižšia ako pri nerafinovaných olejoch. Väčšinou sú riedke, majú priezračnú farbu, nezakalia sa, nemajú pôvodnú chuť a vôňu. Pri vysokých teplotách sa znehodnocujú a vzniká veľa toxických látok.

Nerafinované oleje (panenské, virgin): Lisujú sa šetrne obvykle pri teplote okolo 35 stupňov Celzia, maximálne 50 °C. Obsahujú v oleji rozpustné vitamíny, prítomné v pôvodnej rastlinnej surovine (hlavne vitamín E), cenné nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a ďalšie.

Vďaka metóde spracovania sa v nich zachovávajú všetky cenné látky. Olej extra panenský sa získava z prvého lisovania za studena a neprechádza žiadnym tepelným ani chemickým procesom. Tieto oleje bývajú spravidla naplnené do tmavých sklenených fliaš a sú drahšie ako rafinované.

01 - Modified: 2022-06-23 22:01:50 - Feat.: - Title: Päť zlozvykov, ktoré škodia zdraviu. Nerobíte ich aj vy? 02 - Modified: 2022-06-23 16:00:00 - Feat.: - Title: Z týchto potravín sa najľahšie chudne: Uľahčia spaľovanie aj zrýchlia metabolizmus 03 - Modified: 2022-06-23 15:01:58 - Feat.: - Title: Čo sa s telom deje v momente smrti? Odborník popísal fenomény zahalené tajomstvom 04 - Modified: 2022-06-25 07:00:00 - Feat.: - Title: Manuál bezpečnej dovolenky. Posledné čo v lete potrebujete sú problémy TAM DOLE 05 - Modified: 2022-06-24 04:00:00 - Feat.: - Title: Spánková paralýza je desivá, nemôžete sa pohnúť ani rozprávať. Takto sa jej dokážete vyhnúť
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. jún 2022 11:38