Tymian
Tymian má silné antiseptické, baktericídne, protivírusové a antiparazitické účinky. Pôsobí na organizmus hrejivo, aktivizuje duševnú činnosť. Vo forme čaju sa používa proti hnačkám, na ošetrenie zápalu ústnej dutiny a nosohltana aj na zmiernenie kašľa a bronchitídy.
V obkladoch a tinktúrach pomáha tymian pri hojení drobných poranení, pomliaždenín a kožných neduhov. Je výborný pomocník pri respiračných ochoreniach, prechladnutí a celkovom vyčerpaní.
Tymianový naparovací kúpeľ
Pri zahlienení, infekcii dýchacích ciest, zápaloch čelných dutín či aknóznej pleti je ideálny naparovací kúpeľ na tvár. Potrebujeme dve a pol hrste čerstvých tymianových listov či kvetov alebo jednu hrsť sušených, ktoré prelejeme v mise litrom vriacej vody a necháme pätnásť minút lúhovať. Potom sa už len naparujeme približne desať minút. Nakoniec tvár dobre osušíme.
Tymian v kuchyni
Tymian sa pre svoju príjemnú, sladko-korenistú chuť hodí na ochutenie v rámci stredomorskej kuchyne. Predovšetkým baranie mäso získa vďaka tejto bylinke zaujímavú arómu. Je aj dôležitou súčasťou provensálskeho korenia. Okrem toho ani sviečková by bez tymianu nestála za veľa.
Na rozdiel od mnohých iných byliniek znáša aj dlhé varenie. Hodí sa k mäsitým, kapustovým alebo rybím pokrmom, do omáčok i polievok. Výborne pôsobí proti plynatosti a odľahčuje tučné a ťažko stráviteľné jedlá. Sušený tymián okorení pokrmy dokonca viac ako čerstvé listy.
Sušený tymián má intenzívnejšiu arómu, musíme ho však skladovať v tme a chlade, bez prístupu vzduchu. Sušené listy oddelíme od vetvičky vidličkou. Tymian sa dobre hodí s rozmarínom, oreganom a šalviou.
Tymianové zemiaky
Potrebujeme: 750 g zemiakov nakrájaných na kocky, 1 vetvičku čerstvého tymianu, 50 g masla, 1 hrsť cherry paradajok, morskú soľ.
Postup: Zemiaky uvaríme a roztlačíme. Otrháme lístky tymianu a opražíme ich na masle. Vzniknuté tymianové maslo nalejeme na zemiaky a premiešame. Paradajky tiež opražíme na panvici a naukladáme na zemiaky.