Šalvia
Šalvia podporuje správnu činnosť žlčníka, a ťažké jedlá robí o niečo stráviteľnejšími. Pôsobí antisepticky, dezinfikuje a podporuje rýchle hojenie rán. Čaj je vynikajúcim kloktadlom pri zápaloch ústnej dutiny, bolesti zubov, ďasien, krku a strate hlasu.
Obmedzuje tvorbu materského mlieka, čo z nej robí osvedčený prostriedok pri odstavovaní dojčiat. Šalvia má výborné uplatnenie aj v kozmetike. Jej listy ako prísada do kúpeľa pôsobia protizápalovo a pomáhajú pri čistení pleti.
Ústna voda zo šalvie a mäty
Obe tieto bylinky osviežujú dych a majú aj antiseptické vlastnosti. Potrebujeme: 5 ml čerstvých šalviových listov, 5 ml mätových listov, 5 ml anízových plodov, 550 ml vody, 1 lyžicu 60-percentného liehu.
Postup: Bylinky zalejeme vriacou vodou a necháme ich 20 minút lúhovať. Potom precedíme, prilejeme lieh a môžeme používať ako kloktadlo.
Šalvia v kuchyni
Listy tejto byliny majú veľmi silnú, horko-korenistú chuť. Preto sa musí pridávať veľmi opatrne. Hodia sa k mäsu, rybám alebo do polievok a môžu sa aj krátko povariť. Šalvia je jednou zo základných súčastí talianskych bylinkových zmesí korenia.
Šalvia „ladí“ s tymianom, rozmarínom, oreganom, bobkovým listom a petržlenovou vňaťou. Jej aróma sa najlepšie rozvinie, keď ju opražíme na oleji.
Vynikajúca zmes korenia k mäsu
Vďaka tejto korenenej zmesi získa mäso úžasnú chuť a vôňu. Pripravíme si ju tak, že zmiešame 2 diely mletej šalvie, 1 diel mletého korenia, 1 diel drveného klinčeka, 1 diel drveného nového korenia, 1 diel mletého zázvoru a 1 diel mletej citrónovej kôry.