Autori práce najskôr zhŕňajú, že výskumy spájajú červené víno s mnohými pozitívnymi účinkami vďaka jeho fenolickému obsahu. Fenoly sa preukázali byť užitočnými pomocníkmi pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení, metabolických ťažkostí, kognitívnych chorôb, depresií i rakoviny, vymenováva štúdia v magazíne Journal of Clinical Medicine.
Motorom prospešných účinkov je antioxidačná aktivita, ktorá, ako sa v nej uvádza, je v červenom víne produkovaná celým jeho obsahom polyfenolov, ktoré pôsobia ako celok, synergicky, teda účinnejšie. V jednom litri vína je pritom dvetisíc až šesťtisíc miligramov polyfenolov, poznamenáva práca s odkazom na štúdiu z roku 2011.
Závisí to od druhu vína, ale je to až desaťkrát viac, než koľko ponúkajú iné druhy vína, pripomína štúdia z roku 2015. Medzi polyfenoly, ktoré v červenom víne nájdeme, patria napríklad resveratrol aj flavonoidy ako katechín, epikatechín, myricetín.
Práca talianskych vedcov sa rozhodla zhrnúť, čo doterajšie štúdie hovoria o vzťahu medzi červeným vínom a sexuálnou kondíciou. Zohľadňuje výskumy in vitro, na zvieratách i na ľuďoch.
Denne pohár a ženské libido: fascinujúce výsledky
Do hľadáčika autorského tímu sa dostala aj štúdia z roku 2009, vedená Nicolom Mondainim, ktorá zahŕňala takmer osemsto žien z Toskánska. Prvou otázkou, ktorú skúmala, bol vzťah medzi konzumáciou červeného vína a sexuálnou túžbou. „Fascinujúce“, hodnotí jej zistenie Journal of Clinical Medicine.
Výsledky totiž vyjavili, že ženy, ktoré si dopriali jeden až dva poháre červeného vína denne, vykazovali väčšie libido ako abstinentky alebo tie, ktoré sa uspokojili s menej ako jedným pohárom vína alebo iného alkoholu za deň.
Prívlastok „fascinujúce“ pritom záverom štúdie pridelil magazín preto, že ženy zo skupiny, ktorej denná dávka boli jeden až dva poháre červeného, boli
Zostáva vám 67% na dočítanie.