Pijete kávu, napriek tomu sa cítite unavený? Vinníkom nie je samotná káva, je za tým viacero faktorov. O ktoré ide, priblížil v článku portál Reader´s Digest. Poďme sa však najskôr pozrieť na štatistiku.
Podľa správy Národnej asociácie kávy z roku 2020 o národných trendoch údajov o káve, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, priemerný konzument kávy vypije tri šálky denne. Tento počet schvaľujú aj odborníci, ktorí tvrdia, že tri až štyri šálky kávy denne majú pozitívny vplyv na naše zdravie.
Nemalo by to však byť viac, pretože priveľa kofeínu môže byť pre telo škodlivé, čo už mnohí dobre vedia. Okrem zdravotných dopadov súvisiacich s jeho prebytkom, dokáže kofeín ovplyvniť aj nástup spánku, znížiť jeho trvanie a efektivitu. Prerušovaný spánok teda vplyvom kofeínu môže viesť k jeho nedostatku, čo sa odrazí na problémoch s únavou, sústredením, pamäťou či reguláciou emócií.
Vzťah medzi spánkom a bdením
Kofeín je na jednej strane považovaný za prírodný stimulant, málokto však vie, že vás vlastne „neprebúdza“, ale len zastavuje „zaspávanie“. Ako je to možné a ako to funguje, vám vysvetlíme nasledovne: Kofeín blokuje adenozínové receptory. Adenozín je chemická zlúčenina podporujúca spánok, hromadí sa v mozgu, v závislosti od toho, ako dlho sme bdelí.
Čiže čím je ho v mozgu nahromadeného viac, tým sme ospalejší. Pri prijatí kofeínu je však tento proces zablokovaný, my sme bdelejší a únava je preč.
A tu nastáva problém začarovaného kruhu s bojom o spánok a bdelosť.
Zostáva vám 73% na dočítanie.