StoryEditor

Súdruhom sex nevoňal. Chutil ale všetkým

23.12.2021, 23:00
Prečítajte si o tom, ako sme randili a plodili deti v dobách, keď sa počestnosť dievčat chránila aj naolejovanými hromozvodmi.

„Pohárik pred a cigaretka po.“ Nie, nepredpokladáme, že by kultový výrok o „troch najlepších veciach na svete“ vznikol práve v socialistickom Československu. No pasovalo by to. Populárnym bonmotom zamlčané slovíčko sa totiž v tých časoch vynechávalo bežne.

​Prípadne halilo do všakovakých inotajov. A tie neboli vždy namieste. Chcete príklad? Keď v roku 1976 budúci sexuológ Robert Mathé odovzdával svoju diplomovú prácu, donútili ho zastrešiť ju takýmto názvom: „Problematické interpersonálne vzťahy na vysokoškolských internátoch.“

A reč pritom  bola... o sexe. Toto slovíčko sa však v tom čase nepatrilo len tak „mirnix-dirnix“ vyťahovať. A to ani v prípade, že išlo o odborný výskum sexuálneho správania na akademickej pôde.


Olej ako záruka počestnosti

„Za totality sa všetci jednoducho tvárili, akoby táto aktivita ani neexistovala,“ približuje psychológ a sexuológ Robert Mathé. A hneď nato dodáva, že šlo o typické pokrytectvo v duchu biblického kázania vody a pitia vína: tí najväčší „mravokárci“ (a zväčša papaláši v jednom) obvykle viedli najfrivolnejší intímny život.

Na mládež sa však nevplývalo systematickou sexuálnou výchovou či nebodaj kresťanským výkladom o posvätnej hodnote sexu... to už bolo skôr v kurze olejovanie...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 01:46