StoryEditor

Režisér Dušan Klein: Tvorca básnikov prežil detstvo na úteku

22.01.2022, 23:00
Vlastné skúsenosti Žida na úteku však do filmovej podoby nepretavil. A, žiaľ, už ani nepretaví. Dušan Klein deviateho januára zomrel.

Jeden môj priateľ dnes napísal na Twitteri: „Svet prišiel o básnika. Alebo aspoň o človeka, ktorý toho pre popularitu poézie urobil viac než všetky školské čítanky dohromady. Asi ťažko nájdeme lepší epitaf.“

​Komentár Jiřího Stracha, českého režiséra a jedného z plejády študentov Dušana Kleina, hovorí z duše státisícov tých, ktorých život desaťročia plynul po boku Štěpána a Kendyho. Filmová séria je pre svoje 35-ročné rozpätie unikátom dokonca aj vo svetovom meradle.

A poctu úvodnej snímke Ako svet prichádza o básnikov mimovoľne vzdali aj komunisti. Tým, že ju preventívne strčili do trezoru.

Detstvo počas holokaustu

Dušan Klein, v tom čase ešte Július, prišiel na svet 27. júna 1939 v Michalovciach. Päť týždňov pred vypuknutím druhej svetovej vojny. „Niektorí kolegovia mi hovorili: ‚Klein, ty si si teda vedel vybrať,‘“ ironicky glosoval v rozhovore pre Rádio Devín v roku 2012. Dátum to bol o to horší, že bol Žid.

Jeho dedko piekol macesy a pečivo pre celé mesto. Spočiatku boli Kleinovci navzdory svojej národnosti v bezpečí. Dostali výnimku, keďže továreň na výrobu sušenej zeleniny a ovocia naďalej potrebovala odborné kvality jeho otca.

Neskôr už však nestačila ani tá, a tak sa manželia s troma synmi ukrývali pred transportmi na statku v Nízkych Tatrách. Dni trávili v stodole a v noci, nevidení, vychádzali na čerstvý vzduch.

Po pol roku otec získal kontakt na kláštor v Bratislave, kde miestny farár skryl chlapcov pod falošnými menami – päťročný Julko tu bol pre všetkých Dušan Ružiak.

Na svoje krstné meno si zvykol natoľko, že k tomu rodnému sa už nikdy nevrátil. Mama pomáhala v kláštornej kuchyni a otec sa ako partizán pripojil k Slovenskému národnému povstaniu. Konca vojny sa, žiaľ, nedožil.

Jedného dňa vtrhlo do kláštora gestapo. O identite chlapcov sa dozvedel niekto nepovolaný. Farára popravili, matku so synmi poslali do koncentračného tábora v Terezíne. Našťastie, vojna sa skončila tesne pred tým, ako mali nastúpiť do transportu smer vyhladzovací tábor.

Z 15-tisíc detí internovaných v Terezíne prežila...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 00:54