Psychické rozdiely medzi mužmi a ženami sa začínajú prejavovať už u rok a pol starých detí. Chlapci sa (zvyčajne) hrajú s autíčkami, dievčatá (obvykle) s bábikami. Chlapci a dievčatá sa však líšia aj v mnohých ďalších psychických vlastnostiach. Nápadný je trebárs rozdiel v obľube farieb.
Dievčatá dávajú prednosť ružovej pred modrou, chlapci majú opačné preferencie. V troch rokoch sú svety chalanov a dievčat jasne odlišné. Vývojoví biológovia v tom vidia prípravu detí na roly, ktoré od nich spoločnosť očakáva v dospelosti.
Rozdielne chlapčenské a dievčenské hry nájdeme nielen u obyvateľov ekonomicky vyspelých krajín, ale napríklad aj u tanzánskych Hadzov alebo konžských Bayakov, ktorí sa živia ako lovci a zberači a ich životný štýl sa od doby kamennej príliš nezmenil.
Vedci sú preto presvedčení, že psychické rozdiely medzi mužmi a ženami majú hlboké evolučné korene. Nájdu sa však aj chlapci, ktorým sa páčia voziť bábiky v kočíku, a dievčatá, ktoré dajú pred bábikami prednosť vojačikom. Dôvody pre odchýlku od obvyklého duševného vývoja detí nie sú úplne jasné.
Významnú úlohu tu zohráva dedičnosť, ale aj hormonálne prostredie, ktorému je embryo a plod vystavené v tele matky. Nezanedbateľné sú tiež vplyvy okolia, ako je vzor rodičov alebo starších súrodencov. Jedna štúdia z USA sledovala aktivity detí adoptovaných homosexuálnymi a heterosexuálnymi pármi.
Chlapci vyrastajúci u lesbických matiek boli vo svojich chlapčenských preferenciách menej vyhranení ako chlapci z heterosexuálnych rodín. Podobne na tom boli dievčatá vychovávané pármi homosexuálnych mužov. Tiež ony vykazovali menej typicky dievčenských záľub.
Dva a pol tisíca škodlivých látok
Vplyv hormonálneho prostredia na vývoj detí bol dlho považovaný za faktor, na ktorý nemá človek významnejší vplyv. To sa však zmenilo
Zostáva vám 79% na dočítanie.