Je to vlastne paradox. Prvú internetovú komunitu pre neúspešných uchádzačov o vzťah založila žena, Alana z Toronta. Bolo to v roku 1997 a priestor na webe plánovala ako priateľské a bezpečné miesto pre tých, ktorým sa v intímnom živote nedarí.
Ako to dopadlo, vieme.
Myšlienku uniesla nenávisť, zatrpknutosť a sformovala ju do podoby temného hnutia incelov, mladíkov, ktorí sú stále násilnejší a nebezpečnejší. Žiadne dievča by do svojej „manosféry“ nepustili, ich ideológia je založená na tom, že všetky ženy sú vypočítavé, manipulátorky a predátorky.
Lenže prirodzene existujú aj dievčatá, ktoré sa tiež stretávajú s odmietaním. Rok 2022 dokonca podľa portálu Glamour označili komentátori za rok fenoménu „femcel“. Lenže zistiť, aké kontúry táto subkultúra má, ako mladé ženy, ktoré ju tvoria, svoje strasti vyjadrujú, ako formujú svoju identitu, ako sa femcelské prostredie vyvíjalo, je výzvou.
Iná subkultúra ako na začiatku
Femcelské korene vystopoval portál Vice do roku 2004, našiel ich na YahooGroups. Magazín The Atlantic označuje ako príklad najrýdzejšej podoby femcel fórum na platforme Reddit: r/Trufemcels, ktoré vzniklo v roku 2018. O tri roky neskôr bolo prevádzkovateľovi Redditu zakázané, a to v rámci snahy vykázať nenávistné prejavy.
Podľa článku v The Atlantic sa tamojšia subkultúra femcel rodila ako napodobenina incelov. Dievčatá sa považovali za prehliadané, písali o mizogýnnej spoločnosti. Rovnako ako incelovia cielia na postavu atraktívneho Chada, ktorý „zbiera“ všetky ženy, mala femcel komunita Stacey, favoritku, ktorá má veľa mužov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.