V týchto chladných mesiacoch, keď teploty klesajú a príroda sa na viacerých miestach zahaľuje do bielych plášťov, sa útulky pre zvieratá stávajú poslednou líniou obrany proti neľútostnej zime. Podľa Silvii Čaňovej zo Slobody zvierat sú základom pre bezpečné prezimovanie riadne zateplené búdy alebo murované domčeky, ktoré majú suchú odizolovanú podlahu, či búdy s predsienkami, malými alebo prekrytými vchodmi a viacvrstvovými stenami.
„Vystielať je vhodné slamou, ktorá drží sucho a teplo a je ekologická. V prípade núdze sa dá použiť aj polystyrén či iné materiály, kúpiť už možno aj vyhrievacie podložky,“ konkretizuje a dopĺňa, že na dvoroch často nachádzajú psy i mačky na mokrých handrách, v búdach bez podlahy či dokonca zvieratá úplne bez prístrešku.
„Suchý a teplý úkryt, ktorý chráni pred mrazom a dažďom však prikazuje držiteľom zvierat vyhláška o ochrane spoločenských zvierat, takže takto by mal zabezpečiť svoje zviera každý držiteľ psíka či mačky. Ideálne je samozrejme, ak má zvieratko prístup do domu. Nejde len o sucho a teplo, ale i o kontakt s ľuďmi,“ vysvetľuje s tým, že stále predsa ide o spoločenské zvieratá, ktoré nechcú tráviť zimu samé na dvore. Mnohé útulky však zápasia o prežitie a už i riadne búdy pre zvieratá sú pre mnohé luxusom,“ dodáva.
Zimné obdobie je bez pochýb pre útulky najnáročnejšie. V útulku Tuláčik sa snažia držať menšie a choré zvieratá v zimných mesiacoch vo vnútri, v teple. To však pre nich predstavuje aj zvýšené náklady. „Samozrejme snažíme sa aby aj ostatné zvieratá mali svoje pohodlie, boli v suchu, každý má vo svojich priestoroch zabezpečenú zateplenú búdu, vystlanú dekami a drevitou vlnou,“ uvádza Jana Kokavcová z útulku Tuláčik.
Zima prináša zmeny
V zime potrebujú zvieratá okrem riadneho prístrešku aj výdatnejšie krmivo, pretože v chlade a mrazoch strácajú energiu rýchlejšie, bývajú tiež častejšie choré, trpia nádchami a kašľom, podobne ako ľudia. „Naša spotreba veterinárnych liečiv v zime v útulku výrazne rastie. Zároveň musíme aspoň temperovať vnútorné priestory karantény a kúriť v operačných miestnostiach, keďže vnútri držíme choré zvieratá, mláďatá, denne sa u nás na Poliankach operuje i kastruje. Väčšiu pomoc potrebujú i zvieratá z ulíc, bývajú viac choré, a tak keď prijmeme akékoľvek zviera v zime, je takmer isto prechladnuté,“ vysvetľuje Čaňová.
Podobné ťažkosti prežíva aj Tuláčik, v ktorom je na prvom mieste snaha zabezpečiť čo najviac výživnú stravu.
Zostáva vám 55% na dočítanie.