Vybrali najnešťastnejšie, najzúfalejšie ženy. Mali sa dočkať premeny, ktorá postaví ich život na nohy. Namiesto toho ich zavreli do vily, nútili ich do mnohých plastických operácií, ponižovali ich, rýpali sa v ich vnútri - fyzicky, aj psychicky, a to všetko pred zrakmi divákov. Americká reality šou Swan stála na manipulácii, mizogýnii a stereotype.
Nesúlad v manželstve, zhoršujúce sa vzťahy v rodine, problémy s malými alebo dospievajúcimi deťmi, bolesť zo skonu blízkeho, problémy v práci, dlhy alebo dlhodobá nezamestnanosť. A k tomu aj hlboký pocit vnútornej nenaplnenosti, klinicky diagnostikovanej depresie, jednoducho všemožné zložité osobné, psychické a sociálne problémy.
Môžu mať tieto životné problémy jedno spoločné riešenie? Televízna súťaž Swan inú ako kladnú odpoveď nepredpokladala. Za univerzálne riešenie všetkého spomínaného považovala plastické operácie. Životy žien naprávala skalpelom. Nedáva vám to zmysel? Ten sa v brutálnom programe, ktorý ovládol obrazovky televízií amerických domácností v roku 2004, hľadal len ťažko.
Mnohé portály písali o šou, ak o hororovej, či najsadistickejšej za posledné roky najmä vzhľadom na to, že účastníčky, ktoré prešli mnohými plastickými operáciami, nemali počas celej šou možnosť vidieť sa, svoj finálny a rapídne upravený vzhľad zhliadli až vo finále. A mnohé to oľutovali, už však nebolo cesty späť.
Mnohé z nich po šou priznali obrovské psychické, vzťahové problémy, ako aj desivú skutočnosť, že výsledný vzhľad už vôbec nepripomínal ich samotné. Jedna z účastníčok, Lorrie Ariasová dokonca vinila tvorcov za svoje následné depresie, bipolárnu poruchu a telesnú dismorfiu, čo neskôr priznala podľa portálu Huffpost.
Extrém, o ten išlo
Princíp bol prostý. Zozbierať po celých Štátoch ženy, ktoré sa cítia byť nepekné a v priebehu trojmesačného cyklu ich potom meniť na tie „najkrajšie“ stvorenia sveta. Ako? Extrémnym drilom, prísnymi diétami, terapiami a samozrejme kozmetickou chirurgiou. Tie, ktoré dosiahnu najvýraznejšiu premenu, sa potom proti sebe postavia v súťaži krásy.
To všetko pred zrakmi divákov, ktorí mali po osemnástich odvysielaných epizódach rozhodnúť, ktorá zo žien sa stala tou “swan”, ktorá bola aj v názve súťaže, čiže krásnou labuťou. Že je to celé úplne pomýlené, mizogýnne, sexistické, zvrátené?
Práve o to producentom išlo.
Zostáva vám 80% na dočítanie.