Dvadsiateho prvého júla 2022 vrcholil posledným dňom tradičný folkový festival v americkom Newporte. Ten, na ktorom o 57 rokov skôr Bob Dylan vyvolal jednu z hudobných revolúcií. Na minulom ročníku sa podobne prelomové vystúpenie asi nečakalo.
Lenže zrazu sa chopila mikrofónu americká speváčka Brandi Carlileová a veľmi emotívnym hlasom uviedla na scénu Joni Mitchell. Správa o jej vystúpení spolu so sprvu amatérskymi a neskôr aj oficiálnymi videozáznammi obletela celý svet a sociálne siete nešetrili dojatím a nadšením.
Prečo vystúpenie ženy, ktorá začala svoju umeleckú kariéru už v polovici 60. rokov a patrí k najväčším hviezdam povojnovej populárnej hudby, zaznamenalo taký ohlas? Pre odpoveď sa musíme vrátiť do roku 2015. Vtedy Joni Mitchell praskla aneuryzma – výduť mozgovej tepny.
Len zázrakom túto udalosť prežila, stratila však reč aj pohyb. Mala však šťastie na dobrých priateľov, ktorí ju motivovali v boji o návrat do života. Aknáhle to šlo, začali ju navštevovať kolegovia z brandže – najskôr na kus reči, postupom času aj s hudobnými darčekmi.
Vo svojom dome v kalifornskom Laurel Canyone začala Joni Mitchell organizovať muzikantské stretnutia, nazývané Joni Jam, ktorých sa zúčastnili také osobnosti ako Herbie Hancock, Paul McCartney či Elton John. V tej dobe však nikto ani nedúfal, že ešte niekedy vystúpi na pódiu.
Možno tak najbližší priatelia a isteže Brandi Carlileová, ktorá je šedou eminenciou všetkého, čo sa za posledné obdobie okolo ikonickej speváčky a gitaristky deje. Avšak po fenomenálnom vystúpení v Newporte speváčka vyjadrila želanie usporiadať samostatný koncert. Klapol. Odvtedy vystupovala ešte niekoľkokrát a jeden koncert má naplánovanú už i na budúci rok.
Všetky tieto vystúpenia sú v rámci hudobnej scény považované za malé zázraky.
Samota, vlaky, nehybnosť
Joni Mitchell sa narodila ako Roberta Joan Anderson 7. novembra 1943 v rodine kanadského vojenského letca. V ranom detstve sa
Zostáva vám 81% na dočítanie.