Na snímke Mária Terézia s hermelínovým plášťom a s uhorskou korunou z polovice 18. storočia počas stálej expozície Poklady starého umenia v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. FOTO: TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

V Bratislave ju korunovali, keď mala 24 rokov. Mária Terézia musela dokázať, že aj žena môže vládnuť

25.06.2026, 20:00
  • Mária Terézia nastúpila na trón s takmer prázdnou pokladnicou a vyčerpanou armádou.
  • Korunovácia mala potvrdiť, že v Uhorsku drží rovnakú moc ako mužskí panovníci.
  • Pred záverečnou časťou obradu musela trénovať jazdu na koni.

V nedeľu 25. júna 1741 sa Prešporok, dnešná Bratislava, zobúdzal už od piatej ráno. V uliciach sa zhromažďovali ľudia, vojaci zaujímali svoje miesta a nad mestom viali zástavy.

O deviatej vyšiel z Bratislavského hradu korunovačný sprievod. Z Michalskej veže zneli trúbky a tympany, po celom meste sa rozozvučali zvony.

Uprostred všetkej nádhery smerovala do Dómu svätého Martina 24-ročná Mária Terézia. Len tri mesiace predtým porodila syna Jozefa, budúceho panovníka Jozefa II.

Na trón však nenastupovala v pokojnom období. Namiesto bezpečného dedičstva dostala monarchiu v jednej z najťažších kríz jej dejín.

Predstavenie Bratislavské korunovačné dni z roku 2017.

Trón zdedila, istotu nie

Keď v októbri 1740 zomrel jej otec Karol VI., Mária Terézia mala 23 rokov. Vlády sa ujala na základe Pragmatickej sankcie, ktorá umožňovala, aby habsburské krajiny zdedila aj žena.

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo ju uhorské stavy oslovovali ako kráľa.
    • Čo pri obrade dokazovalo plnosť jej moci.
    • Prečo pred obradom trénovala jazdu na koni.
    • Ako korunovácia upevnila jej postavenie.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. jún 2026 20:33