15.10.2017, 15:00 Aktualizované dňa 15.10.2017 o 20:33

Voľby v Rakúsku vyhral 31-ročný Kurz

Rakúsko môže mať po dnešných voľbách najmladšieho predsedu vlády v Európe. Sebastian Kurz má iba 31 rokov.

Sebastian Kurz
Zdroj: Reuters

V rakúskych parlamentných voľbách dnes zvíťazila ľudová strana (ÖVP), ktorá získala 31,4 percenta hlasov. Ľudovcov vedie iba 31-ročný Sebastian Kurz, ktorý doteraz pôsobí ako minister zahraničných vecí.  Ukázali to predbežné konečné výsledky, ktoré zverejnilo rakúske ministerstvo vnútra.

Výsledky, v ktorých ale nie je započítaný rekordný počet korešpondenčných hlasov, prisudzujú pozíciu druhej najsilnejšej strany v Národnej rade protiimigračnej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) so ziskom 27,4 percenta.

Tretia je podľa predbežných výsledkov Sociálnodemokratická strana (SPÖ), ktorá získala podporu 26,7 percenta hlasujúcich. Volebná účasť vzrástla oproti predchádzajúcim voľbám zo 75 na 80 percent.

Ak by rakúski sociálni demokrati skončili na treťom mieste, ako naznačuje predbežný výsledok, stalo by sa tak prvýkrát od druhej svetovej vojny. Do Národnej rady sa ešte dostali s päťpercentným ziskom liberáli (NEOS) a Kandidátka Petera Pilza, ktoré predbežný výsledok prisudzuje zisk 4,1 percenta hlasov.

Konečnými výsledkami ale ešte môžu zamiešať korešpondenčné hlasy, ktoré budú sčítané až budúci týždeň. Oficiálny konečný výsledok má byť oznámený vo štvrtok.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.