Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 12:30 Aktualizované dňa 19.10.2021 o 14:47

Babiš kritizuje Zemanovho kancelára. Žiada jeho odstúpenie

Predseda českej vlády doplnil, že ak Mynář neodíde sám, Babiš vykoná prípadné personálne zmeny.

Babiš kritizuje Zemanovho kancelára. Žiada jeho odstúpenie
Zdroj: TASR/

Aktivity hradného kancelára Vratislava Mynářa sa musia skončiť jeho rezignáciou, pretože sú hlavným problémom súčasného diania okolo zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. V rozhovore pre portál iDNES.cz to povedal český premiér Andrej Babiš.

"Celá situácia, ktorá tu vznikla, je neadekvátnou a neprijateľnou aktivitou kancelára Mynářa. Preto by bolo najlepšie, keby okamžite rezignoval zo svojej funkcie. To, čo predviedol, je absolútne neprijateľné," uviedol Babiš pre iDNES.cz.

Podozrenie z falšovania

Mynář nedávno označil za mediálnu hru žiadosť predsedu Senátu Miloša Vystrčila o to, aby poskytol bližšie informácie k prezidentovmu zdravotnému stavu. Podľa neho totiž tieto informácie môže oznamovať len Zeman alebo jeho rodina.

Šéf prezidentskej kancelárie zároveň zdôraznil, že bol počas Zemanovej hospitalizácie prítomný pri tom, ako prezident podpisuje listinu, ktorá zvoláva ustanovujúcu schôdzu českého parlamentu na ôsmeho novembra.

Pravosť Zemanovho podpisu sa však takmer okamžite stala predmetom pochybností a podozrenia o jeho sfalšovaní aktuálne preveruje polícia.

Na rade by mohol byť Babiš

Predseda českej vlády doplnil, že ak Mynář neodíde sám, Babiš vykoná prípadné personálne zmeny. Takúto právomoc by získal po aktivácii článku 66 Ústavy ČR.

O tomto variante sa hovorí v súvislosti s názorom pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), podľa ktorej hospitalizovaný Miloš Zeman "nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti". Článok 66 sa venuje najmä preneseniu prezidentských právomocí na iných ústavných činiteľov v situácii, že sa "uvoľní" funkcia prezidenta a nová hlava štátu buď ešte nebola zvolená, alebo ešte nezložila sľub.

Vratislav Mynář sa do pozornosti českých médií, ale aj politikov dostal po tom, ako vo štvrtok priviedol predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radka Vondráčka k prezidentovi Zemanovi do nemocnice bez vedomia ošetrujúceho lekára na JIS.

Mynář navyše už niekoľko dní tvrdí, že o Zemanovom zdravotnom stave má právo informovať iba on sám alebo prezidentova rodina.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.