Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2021, 21:42

Český Senát bude pokračovať v procese zbavovania Zemana právomocí. Video nestačí, tvrdí Vystrčil

Video, na ktorom Miloš Zeman podpisuje zvolanie ustanovujúcej schôdze Snemovne nie je dostačujúce, povedal jej predseda.

Český Senát bude pokračovať v procese zbavovania Zemana právomocí. Video nestačí, tvrdí Vystrčil
Zdroj: TASR/AP

Štvrtkové zverejnenie minulotýždňového videa s českým prezidentom Milošom Zemanom podpisujúcim zvolanie ustanovujúcej schôdze dolnej komory parlamentu nemení nič na tom, že Senát bude pokračovať v procese vyhlásenia Zemana za neschopného zastávať úrad.

Požadujú jasnú informáciu

Vyplynulo to z vyjadrenia predsedu Senátu Miloša Vystrčila pre Českú televíziu. "Ak nebudeme mať správu, z ktorej bude zrejmé, že pán prezident je schopný zastávať úrad, tak sa na to budeme sami pýtať. Podľa odpovede sa začiatkom novembra rozhodneme, či budeme hlasovať o tom, či má pán prezident odísť na maródku a jeho právomoci bude vykonávať premiér a predseda snemovne," povedal Vystrčil.

Ako ďalej uviedol, veci by pomohlo, keby prezidentská kancelária zverejnila "jasnú informáciu, či je prezident schopný výkonu funkcie". Toto vyhlásenie by sa pritom malo opierať o stanovisko lekárov.
Podpredseda Senátu Jiří Růžička (STAN) skonštatoval, že ak by bol Zeman s rozhodnutím Senátu nespokojný, môže sa obrátiť na Ústavný súd.

Predseda opozičnej strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura zase považuje video za dôkaz, že Zeman je schopný zastávať svoj úrad. "Ze záberov vyplýva, že v tejto chvíli je neprijateľné, aby bol prezident zbavený právomocí," zdôraznil Okamura.

Zverejnili záznam

Prezidentská kancelária zverejnila vo štvrtok videozáznam z minulotýždňovej návštevy predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Radka Vondráčka u Zemana v nemocnici. Zeman na zázname podpisuje dokument o zvolaní ustanovujúcej schôdze dolnej komory parlamentu na ôsmeho novembra.

Podľa vedúceho hradnej kancelárie Vratislava Mynářa rozhodol Zeman o zvolaní schôdze skôr, ako kancelária dostala informáciu o jeho práceneschopnosti.

"Pán prezident pri podpise listiny o zvolaní novej snemovne na ôsmeho novembra vtipkoval, rozhodne nebol v tak zlom stave, ako sa písalo," komentoval stretnutie Vondráček.

Toho k prezidentovi priviedol Mynář, ktorý už v tom čase bol oboznámený so stanoviskom lekárov ohľadom pracovnej neschopnosti prezidenta. Mynář však argumentoval, že rozhodnutie o zvolaní schôdze urobil Zeman už predtým.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.