Šéf americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna Stéphane Bancel sa na základe predbežných zistení domnieva, že terajšie vakcíny proti Covid-19 budú zrejme menej účinné v boji s novým variantom koronaviru označovaným omikron. Povedal to v rozhovore s denníkom Financial Times.
Dodal však, že na preukazné dáta treba počkať ešte asi dva týždne. Predbežné poznatky zároveň naznačili, že nižšiu účinnosť by v súvislosti s omikronom mohli mať aj umelé protilátky podávané pacientom s Covidom-19, informoval dnes denník The Wall Street Journal (WSJ).
"Myslím si, že neexistuje možnosť, že by (účinnosť) bola na rovnakej úrovni, akú sme mali s variantom delta," povedal Bancel v sídle spoločnosti v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts.
"Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Len neviem, aký veľký, pretože musíme počkať na dáta. Ale všetci vedci, s ktorými som hovoril, hovoria: Toto nebude dobré," dodal šéf Moderny.
Mnoho expertov a politikov však v posledných dňoch znelo optimistickejšie. Jeden z riaditeľov firmy Pfizer a bývalý šéf amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Scott Gottlieb povedal pre stanicu CNBC, že podľa expertov na vakcíny zrejme budú stačiť tri dávky existujúcich mRNA vakcín na poskytnutie "veľmi dobrej ochrany" pred omikronom.
Vrchný epidemiológ americkej vlády Anthony Fauci zase opakovane uisťuje, že aspoň "určitú mieru ochrany" zrejme budú používané vakcíny poskytovať naďalej.
Podobne sa dnes vyjadril Ugur Sahin, spoluzakladateľ spoločnosti BioNTech a strojca jednej z prvých očkovacích látok proti Covidu-19.
Prípravok vyvinutý v spolupráci s firmou Pfizer podľa neho pravdepodobne bude silne chrániť pred vážnym ochorením aj pri nákaze variantom omikrón.
"Náš odkaz je nasledujúci: Nestrácajte hlavu, plán sa nemení. Zrýchlite podávanie tretích, posilňovacích dávok," uviedol. Podľa Bancela však medzi vedcami narastajú pochybnosti, pretože variant omikron má najväčší počet mutácií na takzvanom hrotovom proteíne, na ktorý sa súčasné vakcíny sústredia v snahe znížiť nákazlivosť vírusu.
Väčšina odborníkov sa pritom domnievala, že sa takto vysoko pozmenený variant objaví až o rok alebo o dva, povedal šéf Moderny. Zamerať všetku výrobnú kapacitu Moderny na prípadnú novú látku namierenú proti omikronu by podľa Bancela trvalo niekoľko mesiacov.
V medziobdobí by pritom podľa neho stálo za zváženie, či by sa rizikovým skupinám obyvateľov nemala podávať silnejšia posilňovacia dávka existujúcich očkovacích látok.
Moderna aj jej konkurent Pfizer by však podľa neho mohli byť schopné vyrobiť okolo miliardy dávok prípadnej novej vakcíny do budúceho leta. Šéf Moderny však poznamenal, že presunúť všetku pozornosť len na výrobu vakcíny zameranej na omikron je trochu riskantné, pretože vo svete stále ešte kolujú aj predchádzajúce varianty koronavírusu.
Okrem účinnosti vakcín sa za súčasného vývoja pandémie hovorí aj o možnosti otupenia ďalšej zbrane nasadenej v boji proti koronavírusu, ktorú predstavujú lieky podávané nakazeným pacientom.
Jedným z nich je "koktail" umelo vytvorených protilátok od firmy Regeneron Pharmaceuticals, ktorá teraz hlási, že podľa predbežných testov pri použití proti omikrónu stráca prípravok efektivitu.
Podobný signál prišiel podľa denníka WSJ od externých výskumníkov v súvislosti s mixom protilátok od firmy Eli Lilly. "Výskumníci uvádzajú, že niektoré protilátkové terapie budú pravdepodobne proti omikrónu obzvlášť slabé, pretože tento variant obsahuje mutácie v hrotovom proteíne, na ktorý lieky od Regeneron aj Eli Lilly cielia, zatiaľ čo iné prípravky by si mali viesť dobre, pretože útočia na prvky vírusu, ktoré vo variante zostali rovnaké," dodáva denník.