PAVEL MIKHEYEV, Reuters
StoryEditor

Situácia v Kazachstane je stabilná. Kontingent pod vedením Ruska začne opúšťať krajinu, tvrdí Tokajev

11.01.2022, 09:47
Autor:
TASRTASR
Podľa kazašského prezidenta nebude proces odchodu jednotiek ODKB trvať dlhšie ako desať dní.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Rusko sa začne o dva dni, informovali agentúra TASS a AFP.

"Situácia je vo všetkých regiónoch stabilná. V súvislosti s tým tak oznamujem, že hlavná misia jednotiek ODKB bola úspešné ukončená. O dva dni začne kontingent mierových jednotiek po etapách opúšťať krajinu. Proces odchodu kontingentu nebude trvať dlhšie ako desať dní," uviedol Tokajev počas svojho vystúpenia v dolnej komore kazašského parlamentu.

V reakcii na vývoj situácie v Kazachstane, kde minulý týždeň protesty prerástli do nepokojov, sa v mnohých oblastiach Kazachstanu minulý týždeň začala takzvaná protiteroristická operácia.

Kazašské vedenie o pomoc pri obnovovaní verejného poriadku požiadalo aj ODKB, ktorá do krajiny vyslala viac ako 2-tisíc vojakov.

Rusko, ktoré do Kazachstanu vyslalo najpočetnejší kontingent, označuje túto misiu za "mierotvornú"; tamojšia opozícia však hovorí o invázii.

Protesty v Kazachstane sa začali druhého januára ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny.

Od piateho januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží. Kazašské úrady v utorok informovali, že počas nepokojov zadržali v krajine takmer 10-tisíc ľudí.

23. jún 2022 13:38