Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2019, 12:26

Luxusný penthouse so záhradou na streche Notre-Dame? Štúdio predstavilo odvážny projekt

Ikonická stavba by po zničujúcom požiarmi mohla nabrať úplne iný vzhľad.

Luxusný penthouse so záhradou na streche Notre-Dame? Štúdio predstavilo odvážny projekt
Zdroj: Reprofoto/ who cares

Po rozsiahlom pondelkovom požiari, ktorý postihol katedrálu Notre-Dame, začali internetom kolovať návrhy, ako naložiť s rekonštrukciou zničenej strechy.

S obzvlášť originálnym nápadom prišlo dizajnové štúdio Who Cares?!. Vytvorilo návrh, na základe ktorého by mohol streche Notre-Dame vyrásť luxusný obytný priestor.

"Po 600 rokoch stratil zvonár Quasimodo v plameňoch svoj príbytok v notredamskom podkroví. Je to tragická strata, ale teraz je čas na zmenu," uvádza viedenské dizajnérske štúdio Who Cares ?! svoj inovatívny návrh na prestavbu slávnej gotickej katedrály.

​Koncept nesie názov "Quasimodov Penthouse" a Who Cares ?! v ňom uplatňuje veľmi nekonformný prístup.

Podľa nákresov a modelov štúdia by spálené podkrovie mali vystriedať rozsiahle strešné záhrady tiahnúce sa pozdĺž celej strechy. Nad centrálnou časťou katedrály by potom stál luxusný apartmán pre "zvonára".

Dizajnérsky portál Designboom spomína, že by v apartmáne bol čiastočne krytý bazén, kúpele a sauna. Do svojho nového domova by sa zvonár, teda majiteľ, dostával buď cez prednú strešné záhradu, alebo cez helipad.

​Celá groteskná stavba by notredamskému Hrbáčovi ponúkala 743 m² obytnej plochy. Na oficiálnych webových stránkach štúdia sa uvádza, že Quasimodo by mal svoje nové obydlie dokončené niekedy v roku 2024.

Ako dlho budú trvať opravy parížskej katedrály katedrály, ktorá vyhorela začiatkom týždňa, zatiaľ nie je jasné. Tie najoptimistickejšie odhady hovoria o tom, že by sa chrám mohol otvoriť verejnosti pred letnými olympijskými hrami v Paríži v roku 2024.

​Už teraz je však viac než jasné, že návrh na kompletné prepracovanie podoby strechy nemá politickú podporu.

Podľa premiéra Édouarda Philippa bude z medzinárodnej architektonickej súťaže vychádzať len rekonštrukcia strešnej vežičky katedrály Notre-Dame, ktorá sa zrútila počas požiaru.

Naznačil, že nová veža by nemusela byť vernou kópiou tej starej. Proti tomu sa však v stredu postavil potomok architekta, ktorý v 19. storočí zničenú vežičku vytvoril.

"Konkurz nám umožní rozhodnúť, či je potreba vežičku rekonštruovať v identickej podobe, alebo bude treba katedrálu opatriť novou vežičkou prispôsobenou technikám a výzvam našej doby," citovala Philippa televízia BFM TV.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.