StoryEditor

Odborníci preverujú nový subvariant omikronu. V Dánsku preberá dominanciu

21.01.2022, 13:10
Autor:
ČTKČTK
Nový subvariant zatiaľ nemení situáciu, ale jeho presné vlastnosti, ktoré experti doteraz nepoznajú, vyvolávajú otázky.

Britskí aj francúzski vedci preverujú nový subvariant koronavírusu omikron BA.2, informujú dnes tlačové agentúry. Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) oznámila, že označila BA.2 ako subvariant, ktorý prešetruje.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran uviedol, že novinka zatiaľ nemení situáciu, ale jej presné vlastnosti, ktoré experti doteraz nepoznajú, vyvolávajú otázky.

Nový subvariant omikronu

Subvariant BA.2, ktorý sa objavil pred niekoľkými týždňami, vedci identifikovali najmä v Európe. Rovnako ako predchádzajúci variant delta, aj omikron pri svojej replikácii vytvoril subvarianty, ktoré majú jednu alebo dve odlišné mutácie oproti pôvodnému genómu. "Varianty sa objavujú pomerne pravidelne," povedal vo štvrtok večer Véran.

"Podľa toho, čo zatiaľ vieme, viac-menej zodpovedá charakteristikám, ktoré poznáme pri omikrone. V tejto fáze nejde o niečo, čo by menilo situáciu," dodal minister zdravotníctva.

Vedci zatiaľ neanalyzovali presné vlastnosti subvariantu BA.2. Niektoré dáta však podľa agentúry AFP priťahujú pozornosť; v Dánsku, kde pribúda stále viac nakazených, už nahrádza pôvodný variant omikronu.

"Dánske úrady nemajú pre tento jav žiadne vysvetlenie, ale starostlivo ho sledujú," uviedol francúzsky úrad pre verejné zdravie (SPF). "Máme tu medzinárodnú situáciu, keď variant omikron veľmi cirkuluje. Je normálne, že v priebehu času pozorujeme čiastkové línie. Zaujíma nás, či má rôzne charakteristiky, pokiaľ ide o nákazlivosť, únik imunite alebo závažnosť," konštatuje SPF.

Pozorne sledujú situáciu

Podľa úradu sa už subvariant potvrdil vo Francúzsku, ale vo veľmi malom množstve. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá omikron klasifikovala ako "variant vzbudzujúci obavy", ho v tejto fáze nerozlišuje od subvariantu BA.2.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť podľa agentúry AP oznámila, že označila BA.2 ako variant, ktorý vyšetruje. "Je v povahe vírusov, že sa vyvíjajú a mutujú, takže sa dá očakávať, že sa budú aj naďalej objavovať nové varianty," uviedla Meera Chandová z UKHSA. "Náš priebežný genomický výskum nám umožňuje ich odhaliť a posúdiť, či sú významné," dodala vedkyňa.

20. máj 2022 11:44