Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 18:08

Hrdina z Černobyľu spáchal samovraždu. Seriál mu oživil spomienky

Aj napriek tomu, že prišiel o zdravie, Žusupov sľúbené kompenzácie od štátu nevidel.

Hrdina z Černobyľu spáchal samovraždu. Seriál mu oživil spomienky
Zdroj: Pixabay

Šesťdesiatjedenročný Nagašibaj Žusupov, ktorý pomáhal likvidovať škody po výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ, spáchal samovraždu.

Príčinou bol údajne televízny seriál HBO, ktorý v Žusupovovi oživil nepríjemné spomienky na katastrofu. Muž v júni ukončil svoj život skokom z výškovej budovy, píše britský denník The Daily Mail.

Keď Žusupov sledoval seriál zobrazujúci následky explózie vo štvrtom reaktore černobyľskej elektrárne, mal v očiach slzy.

Obetoval zdravie

"Všetci sme sa na seriál Černobyľ pozerali. V otcovi to vyvolávalo veľmi bolestivé spomienky na to, čím všetkým si musel prejsť," opísala jeho dcéra v rozhovore pre The Daily Mail.

Žusupov bol jedným z hrdinov, ktorí na mieste katastrofy v roku 1986 obetovali zdravie, keď upratovali rádioaktívne trosky.

Likvidátor odvtedy trpel úpornými bolesťami hlavy a náhlymi stratami vedomia, s postupom času trávil stále viac času v nemocnici.

Režim ho neocenil

Aj napriek tejto obeti sa však k Žusupovovi, ktorý pochádzal z Kazachstanu, režim obrátil chrbtom. Hoci veteráni z Černobyľu mali dostať od Sovietskeho zväzu byt a prídavok k penzii k tomu, Žusupov za hrdinskú prácu nevidel ani rubeľ.

Namiesto bytu dostal spolu so svojou ženou a piatimi deťmi pridelenú jedinú izbu na schátranej ubytovni v kazašskom Aktobe.

Podľa Bakitzana Šatova, predsedu spolku likvidátorov černobyľskej katastrofy, bol pritom Žusupov jedným z prvých ľudí, ktorí k rozorvanému reaktoru číslo štyri dorazili.

V deväťdesiatych rokoch ho Satov osobne ocenil medailou za statočnosť. Avšak z úradných záznamov Žusupovovo meno záhadne zmizlo. A ani po desiatich rokoch súdnych sporov sa veterán nedomohol lepších životných podmienok.

Spomienky na krivdu nezniesol

"Otec od vlády nejakú podporu mal, ale nie takú, akú by si predstavoval," opísala jeho dcéra. Napriek ťažkým zdravotným komplikáciám predstavovala Žusupova penzia v prepočte len zhruba tridsať eur na mesiac.

"Mal sen, že bude žiť v byte od štátu, ako ostatní ľudia, ktorí pracovali pri likvidácii havárie v Černobyle a zaplatili za to zdravím. Ale zostalo to len snom," dodala dcéra.

V júni Žusupov skočil zo strechy päťposchodovej budovy v kazašskom Aktobe, bol na mieste mŕtvy. "Žil v chudobe. Cítil sa podvedený," popísali Žusupovov tragický život jeho priatelia. Zhodujú sa, že oživené spomienky na krivdu, ktorá mu rozvrátila život, zabudnutý hrdina z Černobyľu už nedokázal zniesť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.