Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 10:34

Okolie katedrály Notre-Dame začali čistiť. Na odstránenie olova použijú aj špeciálnu techniku

Množstvo olova namerané v okolí katedrály mnohonásobne prekračovalo povolené limity.

Okolie katedrály Notre-Dame začali čistiť. Na odstránenie olova použijú aj špeciálnu techniku
Zdroj: TASR/AP

V Paríži dnes začalo hĺbkové čistenie bezprostredného okolia katedrály Notre-Dame. Potrvá do 23. augusta a má odstrániť olovo, ktoré sa uvoľnilo pri aprílovom požiari, pri ktorom bola zničená strecha aj krov. Množstvo olova namerané v okolí katedrály vtedy mnohonásobne prekračovalo povolené limity.

​Policajti od pondelka okolo Notre-Dame rozostaval bariéry, ktoré ohraničujú zónu, ktorá bude čistená. Ulica de la Cité bude kvôli tomu uzavretá ako pre chodcov, tak pre automobily. Čistiť sa bude s pomocou vysokého tlaku a saponátov.

Na určité miesta bude použitý tiež špeciálny gél, ktorý umožní odsatie častíc olova. Natierať sa bude jeden deň a potom bude tri dni schnúť. Počíta sa, že odstránenie tejto vrstvy potrvá päť dní. Tlaková metóda čistenia bude použitá na menej znečistených miestach a bude rýchlejšia.

Kvôli týmto prácam bude po najbližších desať dní uzavretá stanica metra Cité rovnako aj priestranstvo pred katedrálou. Autobusové linky budú odklonené.

Pri požiari, ktorý historickú stavbu zachvátil v noci na 16. apríla, sa roztavili tony olova zo strechy a veže. Katedrála bola v čase požiaru renovovaná a tieto práce majú byť budúci týždeň obnovené za oveľa prísnejších bezpečnostných opatrení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.