Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2019, 14:24

Škótsky súd odmietol nariadiť Johnsonovi, aby požiadal o odklad brexitu

Podľa sťažovateľov sa nedá premiérovi dôverovať, že sa bude zákonom riadiť, a preto žiadali škótsky súd, aby mu to prikázal.

Škótsky súd odmietol nariadiť Johnsonovi, aby požiadal o odklad brexitu
Zdroj: Reuters

Súd v Škótsku dnes odmietol vydať nariadenie, ktoré by donútilo britského premiéra Borisa Johnsona, aby požiadal o odklad brexitu, ak sa mu nepodarí dohodnúť s Európskou úniou "rozvodovú" zmluvu. Informovali o tom britské médiá.

Britskí poslanci už v septembri schválili zákon, podľa ktorého musí predseda vlády požiadať o trojmesačný odklad brexitu, ak by sa mu nepodarilo vyrokovať do 19. októbra dohodu s Bruselom či prinútiť parlament, aby s odchodom krajiny z Európskej únie bez dohody súhlasil.

Johnson sľúbil, že sa bude zákonom riadiť, naďalej však tvrdí, že o odklad britského odchodu Európsku úniu nepožiada. Pred časom povedal, že by bol radšej "mŕtvy v priekope", než aby posunul termín brexitu o ďalšie tri mesiace.

Z dokumentu, ktorý už v piatok škótskemu súdu predložili zástupcovia vlády, ale vyplýva, že ministerský predseda by EÚ za podmienok ustanovených zákonom o posunutie termínu brexitu požiadal.

Podľa trojice sťažovateľov - podnikateľa, poslankyne a právnika - sa nedá Johnsonovi veriť, že sa bude zákonom riadiť. Preto žiadali škótsky súd, aby mu to nariadil.

Sťažovatelia chceli, aby súd Johnsonovi nariadil konať v súlade s duchom zákona, ale aj to, aby mu zakázal požiadať niektorého z predstaviteľov členských krajín EÚ o zablokovanie odkladu brexitu.

Britská tlač v minulosti špekulovala o tom, že by mohol ďalší odklad na Johnsonovú žiadosť vetovať maďarský premiér Viktor Orbán.

Právnik Jo Maugham, jeden z trojice ľudí, ktorí podali žiadosť na škótsky súd, už avizoval, že sa proti dnešnému rozhodnutiu odvolá na škótsky odvolací súd.

V inej nedávnej brexitovej bitke odvolací súd rozhodol opačne ako súd prvej inštancie, ktorý dal vtedy rovnako za pravdu Johnsonovi. Najvyšší súd Spojeného kráľovstva následne potvrdil verdikt odvolacieho súdu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.