Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2019, 14:31

"Ľud prehovoril, je načase." Škóti oslavujú volebný úspech, podniknú kroky k referendu o nezávislosti

​Premiér Boris Johnson nemá podľa Nicoly Sturgeonovej mandát na to, aby Škótsko z európskeho bloku vyviedol.

"Ľud prehovoril, je načase." Škóti oslavujú volebný úspech, podniknú kroky k referendu o nezávislosti
Zdroj: Reuters

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová chce budúci týždeň podniknúť prvé kroky k tomu, aby Škótsko mohlo usporiadať referendum o nezávislosti.

Podľa šéfky Škótskej národnej strany (SNP), ktorá vo štvrtkových parlamentných voľbách v Británii výrazne posilnila, nastal čas, aby Škóti rozhodli o vlastnej budúcnosti. SNP získala 48 kresiel, čo znamená nárast o 13 mandátov.

​Sturgeonová však zatiaľ k usporiadaniu všeľudového hlasovania potrebuje súhlas Londýna.

Konzervatívci, ktorí vo štvrtkovom hlasovaní získali v Dolnej snemovni väčšinu, škótsku nezávislosť rozhodne odmietajú.

"Škótsky ľud prehovoril. Je načase, aby sme rozhodli o vlastnej budúcnosti," vyhlásila podľa britskej tlače Sturgeonová.

Dodala, že na budúci týždeň škótska vláda zverejní "podrobný a demokratický" plán presunu právomocí z Londýna tak, aby mohla plebiscit usporiadať.

​Premiér Boris Johnson nemá podľa Sturgeonovej mandát na to, aby Škótsko, ktoré v referende v roku 2016 hlasovalo pre zotrvanie krajiny v Európskej únii, z európskeho bloku vyviedol.

Škótska národná strana ešte pod vedením Alexa Salmonda dosiahla v roku 2014 vypísanie referenda o nezávislosti, v ktorom sa však 55,3 percenta voličov vyslovilo proti rozbitiu únie s Anglickom, Walesom a Severným Írskom

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.