Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2020, 19:00

Turecko odsúdilo na doživote 70 kadetov obvinených z pokusu o prevrat

Časť tureckej armády sa 15. júla 2016 neúspešne pokúsila prevziať v Turecku moc.

Turecko odsúdilo na doživote 70 kadetov obvinených z pokusu o prevrat
Zdroj: Reuters

Súd v Istanbule dnes vyniesol doživotné tresty väzenia nad 70 bývalými študentmi vojenskej akadémie, ktorých uznal vinných z účasti na pokuse časti armády o prevrat z roku 2016.

Napísal to denník Daily Sabah. Kadeti vinu odmietajú. Netušili vraj, že sú súčasťou vojenského puču. Domnievali sa vtedy, že ich vezú do Istanbulu na vojenské cvičenie.

Časť tureckej armády sa 15. júla 2016 neúspešne pokúsila prevziať v Turecku moc. Pri úspešnom potlačení puču zomrelo približne 250 ľudí, vrátane 180 civilistov. Zomreli okrem iného preto, že prezident Recep Tayyip Erdogan po vypuknutí puču vyzval ľud, aby šiel jeho vládu brániť do ulíc.

Teroristická organizácia

Turecká vláda viní z pokusu o prevrat hnutie duchovného Fethullaha Gülena, ktorý od konca 90. rokov žije v Spojených štátoch. Ankara doteraz márne žiada o jeho vydanie. Gülen odmieta, že by puč zorganizoval.

Osemdesiatročný Gülen, ktorý v 80. rokoch založil sociálnu organizáciu Hizmet (Služba), býval začiatkom tohto storočia spojencom terajšieho prezidenta Erdogana a jeho dnes vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Neskôr sa ale názorovo rozišli a Erdoganov režim následne označil Gülenove hnutie v roku 2014 za teroristickú organizáciu.

​Rozsiahle prenasledovanie Gülenových priaznivcov začalo už po korupčnom škandále z roku 2013, v ktorom figurovali ministri vtedajšej vlády i syn Erdogana, ktorý bol vtedy premiérom.

Súdy a doživotia 

Vláda označila kauzu za pokus o jej zvrhnutie a úrady pozatýkali desiatky policajtov, prokurátorov i sudcov, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní korupčného škandálu. V októbri 2014 bolo vyšetrovanie uzavreté pre nedostatok dôkazov. Po pokuse o puč z roku 2016 turecká vláda prenasledovanie Gülenových priaznivcov zintenzívnila.

Kvôli napojeniu na hnutie, označované vládou ako feto (Fethullahova teroristická organizácia), poslali miestne úrady od júla 2016 za mreže cez 77-tisíc ľudí a približne 150-tisíc štátnych zamestnancov, vrátane sudcov, prokurátorov či učiteľov, vyhodili z práce.

Denník Daily Sabah dnes napísal, že od júla 2016 bolo odsúdených kvôli napojeniu na feto 3879 ľudí, z toho 2335 na doživotie. Ostatní dostali tresty väzenia od jedného roka do 20 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.