Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 17:03

Raketa vybuchla pri kokpite, posádka zomrela okamžite. Ukrajine sa nepozdáva vysvetlenie Iránu

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Olejksij Danilov povedal, že po výbuchu vleteli do kabíny črepiny.

Raketa vybuchla pri kokpite, posádka zomrela okamžite. Ukrajine sa nepozdáva vysvetlenie Iránu
Zdroj: Reuters

Irán vydá Ukrajine skrinky o zázname letu zostreleného ukrajinského lietadla. Povedal to dnes ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko. Iránska protivzdušná obrana civilné lietadlo zostrelila v stredu ráno. Nešťastie neprežil nikto zo 176 ľudí, ktorí boli na palube.

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov už skôr povedal v rozhovore s kanadskou stanicou CBC, že posádka lietadla zomrela okamžite.

Iránska raketa, ktorá boeing zasiahla, explodovala v blízkosti kokpitu a do kabíny pilotov vleteli črepiny. Prystajko dnes označil za "nezmysel" argument Iráncov, že sa lietadlo nachádzalo v blízkosti citlivého vojenského objektu.

Ukrajinci si boli od začiatku istí

Krajiny, ktoré pri nehode prišli o svojich občanov, budú podľa šéfa ukrajinskej diplomacie rokovať o možnej požiadavke na odškodnenie zo strany Iránu.

Úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zverejnil fotografie, na ktorých je vidieť časti kokpitu prerazeného črepinami na niekoľkých miestach. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že boli spôsobené pri explózii strely.

Ukrajinskí vyšetrovatelia si vraj boli od začiatku istí, že boeing bol zostrelený. Kanada, USA a Británia po stredajšej tragédii naznačovali možnosť takej verzie, ktorú Irán priznal až v sobotu.

Do vyšetrovania sa zapojilo 45 odborníkov z Ukrajiny a už po niekoľkých hodinách práce na mieste im bolo jasné, že lietadlo bolo zostrelené, tvrdil Danilov.

​Museli si však informáciu nechať pre seba, kým sa Irán neprizná. "Nemohli sme to ohlásiť hneď, pretože našim expertom sa tam zle pracovalo, je to (Irán) problematická krajina," citovala Danilova CBC.

Iránske vysvetlenie

Detailné fotografie vraku poslali Ukrajinci svojim kolegom do Kyjeva. "Mali sme tie zábery v reálnom čase a sledovali sme, čo sa dialo na mieste," povedal Danilov.

Podľa jeho slov boli časti vraku rýchlo prevezené do blízkeho hangáru, čo sa mnohým vyšetrovateľom nepáčilo.

​Danilov nie je spokojný s iránskym vyhlásením, že lietadlo sa terčom streľby stalo omylom. Nie je mu jasné, ako mohol niekto považovať civilný stroj za ohrozenie. "Toto je kľúčový bod vyšetrovania," povedal Danilov. Chce tiež, aby Iránci objasnili, či išlo o technický alebo ľudský omyl.

Iránske revolučné gardy prípad vysvetľujú ako rozhodnutie jedného člena protivzdušnej obrany, ktorý mal na vyhodnotenie hrozby a reakciu na ňu zlomky sekundy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.