Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 13:51

Do Wu-chanu sa po mesiaci vrátil koronavírus. Mesto chce otestovať všetkých 11 miliónov obyvateľov

  • V ostro sledovanom meste bolo cez víkend zistených šesť nových prípadov nákazy koronavírusom.
  • Kvôli rýchlo sa šíriacej nákaze čínske úrady Wu-chan na konci januára uzavreli.
  • Znovu sa mesto začalo otvárať 8. apríla a na chvíľu sa zdalo, že sa život vracia do normálu.
  • Teraz je tento optimistický vývoj ohrozený.

Čínske mesto Wu-chan, odkiaľ sa pravdepodobne do sveta rozšírila choroba Covid-19, plánuje otestovať na koronavírus všetkých 11 miliónov svojich obyvateľov. Informoval o tom dnes spravodajský portál BBC News s odvolaním na čínske štátne médiá.

Všetky wuchanské štvrte boli vyzvané, aby predložili podrobný návrh postupu testovania, ktoré by sa malo uskutočniť v najbližšej dobe počas desiatich dní. Najskôr budú testovaní seniori a husto osídlené oblasti mesta.

​Plán testovania celej wuchanskej populácie prichádza potom, čo bolo v tomto ostro sledovanom meste cez víkend zistených šesť nových prípadov nákazy koronavírusom. Všetci novo infikovaní žijú v rovnakom obytnom bloku. Predtým sa v meste mesiac neobjavil žiadny nový prípad.

Optimistický vývoj je ohrozený

Vo Wu-chane sa koronavírusom od začiatku epidémie nakazilo viac ako 50-tisíc ľudí a takmer štyritisíc pacientov s Covidom-19 zomrelo.

Kvôli rýchlo sa šíriacej nákaze čínske úrady Wu-chan na konci januára uzavreli a obyvatelia nemohli dlhé týždne opúšťať svoje domovy.

Znovu sa mesto začalo otvárať 8. apríla a na chvíľu sa zdalo, že sa život vracia do normálu - prevádzku obnovila verejná doprava, žiaci sa vrátili do škôl a ľudia do práce. Teraz je tento optimistický vývoj ohrozený.

"Plán je drahý a nevykonateľný"

Niektorí vysokí zdravotnícki predstavitelia, citovaní čínskym denníkom Global Times, však uviedli, že plán testovania všetkých obyvateľov Wu-chan je príliš drahý a nevykonateľný.

Pcheng Č'-jung, šéf jednotky intenzívnej starostlivosti wuchanskej nemocnica Čung-nan, vyhlásil, že testovanie sa pravdepodobne zameria na pracovníkov v zdravotníctve, zraniteľných ľudí a tých, ktorí sa dostali do kontaktu s nakazenými.

Iný vysoký predstaviteľ wuchanskej nemocnice pripomenul, že veľká časť obyvateľov Wu-chanu, asi tri až päť miliónov ľudí, už testy podstúpilo.

Podľa neho sú wuchanské úrady schopné zostávajúcich šesť až osem miliónov ľudí počas lehoty desiatich dní otestovať. BBC v tejto súvislosti pripomína, že podľa Bieleho domu Spojené štáty vykonávajú okolo 300-tisíc testov denne a otestovali už takmer deväť miliónov ľudí.

Realizovateľnosť plánu spochybňujú aj ľudia diskutujúci na čínskej sociálnej sieti Weibo. Niektorí pritom podotkli, že takéto testovanie malo byť vykonané predtým, ako sa Wu-chan znovu otvoril zvyšku Číny.

Nový prípad je z cudziny

Za pondelok ohlásila Čína iba jeden nový prípad nákazy koronavírusom, oproti 17 prípadom o deň skôr, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na národnú zdravotnícku komisiu, plniacu úlohu ministerstva zdravotníctva.

Nový prípad predstavuje takzvanú dovezenú infekciu - nákaza teda postihla človeka, ktorý do Číny pricestoval z cudziny. O deň skôr pevninská Čína nezahrňujúca Hongkong a Macao, hlásila sedem takýchto "importovaných" prípadov.

Nakazených bez príznakov choroby ohlásili úrady 15. O deň skôr ich bolo 12. Čína týchto ľudí nezahŕňa do svojich celkových štatistík.

Celkový počet potvrdených prípadov v najľudnatejšej krajine sveta s 1,4 miliardami obyvateľov, kde epidémia koncom minulého roka prepukla, dosiahol 82 919. Počet úmrtí zostal nezmenený na 4633.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.