Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2020, 12:56 Aktualizované dňa 16.05.2020 o 15:01

Rakúsko od polnoci otvorí všetky hraničné priechody so Slovenskom

Kontroly kvôli koronavírusu budú už len náhodné.

Rakúsko od polnoci zo soboty na nedeľu otvorí všetky hraničné priechody s Českom, Slovenskom a Maďarskom.

Kontroly kvôli koronavírusu budú už len náhodné, informovalo dnes rakúske ministerstvo vnútra.

​S úplným otvorením hraníc sa počíta v druhom kroku a malo by nastať 15. júna, uviedla agentúra APA.

Uľahčenie života pendlerom

Režim na hraniciach s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom uvoľnilo Rakúsko od piatku, teraz bude rovnako postupovať v prípade Česka, Slovenska a Maďarska, čo má podľa Viedne uľahčiť život najmä pendlerom dochádzajúcim medzi susednými štátmi za prácou a ľuďom z pohraničia.

"Kontroly zo strany zdravotníckych úradov a polície budú prebiehať v menšej miere a len náhodne," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

"Naším cieľom je čo možno najviac slobody a čo najmenej obmedzení. Toto uvoľnenie bude ďalším malým posunom smerom k normálnemu stavu najmä pre ľudí v pohraničných oblastiach a uľahčí bezproblémové fungovanie pendlerom," uviedol úrad.

Minister vnútra Karl Nehammer, šéf diplomacie Alexander Schallenberg a ministerka pre EÚ Karoline Edtstadlerová rokujú so zástupcami susedných krajín o presnom postupe pri úplnom otvorení hraníc.

S tým sa počíta v polovici júna, pokiaľ to dovolí epidemiologická situácia.

Hranica s Talianskom zostane zatvorená

Kontroly zostanú prinajmenšom do konca mája v platnosti aj na hraniciach medzi Rakúskom a Slovinskom, ktoré otvorenie hraníc oznámilo v piatok.

Rakúska hranica s Talianskom, ktoré patrí ku krajinám najviac postihnutých koronavírusom v Európe, zostane nateraz uzavretá.

"Momentálne nie sú vytvorené podmienky na to, aby sme premýšľali o otvorení hranice s Talianskom," povedal tento týždeň rakúsky kancelár Sebastian Kurz s odkazom na stále relatívne vysoké počty infikovaných v juhoeurópskej krajine. Taliansko počíta s otvorením hraníc 3. júna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.