StoryEditor

VIDEO: Nemci spravili 3D rekonštrukciu pádu janovského mosta, ukázali päť hypotéz

06.09.2018, 13:01
Autor:
ČTKČTK
Zodpovednosť za pád mosta je predmetom vyšetrovania.

Video, v ktorom sa na trojrozmernom modeli demonštruje päť hypotéz, ako sa zrútil takzvaný Morandiho most v Janove, predstavilo nemecké štúdio Kostack. Na animáciu v stredu upozornil denník La Repubblica. Časť janovského mosta sa zrútila 14. augusta a z výšky asi 45 metrov pritom spadli tri desiatky vozidiel. Pri nešťastí zomrelo 43 ľudí.

Štúdio pri vypracovaní trojrozmerného modelu vychádzalo z pôvodného návrhu stavby, fotografií zrúteného mosta a satelitných záberov zhlukov trosiek. Animácia postupne ukazuje štyri varianty, ako by teoreticky prebiehalo zrútenie štruktúry, keby praskol jeden zo zväzkov nosných lán. Ako piaty variant prezentuje preťaženie mosta.

Zodpovednosť za pád mosta je predmetom vyšetrovania. Talianska vláda však obviňuje prevádzkovateľa komunikácie, spoločnosť Autostrade per l'Italia, že nedostatočne investovala do údržby. Ministerstvo dopravy navrhlo, nech firma nový most zaplatí, ale jeho stavbu nechá na vláde. Kabinet zvažuje, že stavbu zadá štátom kontrolovanej spoločnosti Fincatieri.

​Zvyšok mosta by sa mal začať búrať do konca septembra. Východná časť by mala byť zničená rýchlejšie, pomocou výbušnín, zatiaľ čo západná časť bude rozobratá mechanickými prostriedkami kus po kuse, čo zaberie asi 20 dní, uviedol guvernér regiónu Ligúria Giovanni Toti.

Výkonná rada spoločnosti Autostrade per l'Italia už vyčlenila 500 miliónov eur určených na stavbu, odškodnenie pozostalých a ľudí, ktorí kvôli zrúteniu konštrukcie na obytné bloky prišli o strechu nad hlavou.

Janovský rodák, renomovaný architekt Renzo Piano, ktorý sa podieľal okrem iného na návrhu parížskeho múzea Centre Pompidou, ponúkol svoju pomoc pri budovaní nového mosta v Janove a už predložil návrh.

Na jeho náčrtoch vozovka spočíva na pilieroch v tvare lodnej provy. Ďalším podstatným rysom Pianovho návrhu je 43 vysokých stožiarov - za každú obeť jeden, ktorých nočné osvetlenie sa bude podobať plachtám, napísal denník Corriere della Sera.

01 - Modified: 2023-01-31 09:44:37 - Feat.: - Title: Talianska polícia zatkla osoby z okolia berlínskeho atentátnika Anisa Amriho, sú podozriví z pašovania ľudí 02 - Modified: 2023-01-30 10:03:07 - Feat.: - Title: Trajekt v Taliansku po núdzovom manévri narazil do móla na ostrove Elba 03 - Modified: 2023-01-28 15:53:17 - Feat.: - Title: Talianska premiérka Meloniová v Líbyi rokovala o energetike a migrácii 04 - Modified: 2023-01-28 11:27:47 - Feat.: - Title: Talianska premiérka Meloniová je v Líbyi, bude rokovať o plyne a migrácii. Chce podpísať dohodu o ťažbe 05 - Modified: 2023-01-28 06:40:06 - Feat.: - Title: V Taliansku sa zdvihol odpor voči vystúpeniu Zelenského na Sanremo. "Na festivale bude hovoriť o zbraniach"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. február 2023 12:39