Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2020, 10:15

Po výbuchoch v Bejrúte pátrajú po 60 nezvestných, stav 120 zranených je kritický

V dôsledku výbuchov prišlo o život najmenej 154 ľudí, telá 25 z nich zatiaľ neboli identifikované.

Po výbuchoch v Bejrúte pátrajú po 60 nezvestných, stav 120 zranených je kritický
Zdroj: Reuters

Po mohutných explóziách, ktoré v utorok otriasli prístavom v Bejrúte, je stále nezvestných viac ako 60 ľudí. Informovalo o tom v sobotu libanonské ministerstvo zdravotníctva.

Potvrdilo, že v dôsledku výbuchov prišlo o život najmenej 154 ľudí. Telá 25 z nich zatiaľ neboli identifikované.

​Zranenia utrpelo vyše 5000 ľudí, pričom stav najmenej 120 z nich je kritický, spresnilo ministerstvo podľa agentúry AFP.

Neobývateľné bytové domy

Výbuch v bejrútskom prístave bol podľa všetkého spôsobený vznietením 2750 ton dusičnanu amónneho — chemikálie používanej pri výrobe výbušnín a hnojív —, ktorý bol v prístave skladovaný od roku 2013 po jeho vyložení zo skonfiškovanej nákladnej lode.

Okrem obetí na životoch a zranených výbuchy a následná tlaková vlna a požiare spôsobili v meste obrovské materiálne škody. Mnohé bytové domy sú neobývateľné.

Libanonská vláda už niekoľko hodín po výbuchoch spustila vyšetrovanie ich príčin, pretože je vystavená stupňujúcej sa kritike verejnosti; Libanončania vinia za katastrofu práve vedenie krajiny — jeho nedbanlivosť a skorumpovanosť. Aj preto je na sobotňajšie popoludnie do centra Bejrútu zvolaný protivládny protest, ktorého motto znie: "Obeste ich na šibenici".

Zatkli 21 osôb

Vyšetrovanie nateraz viedlo k zatknutiu 21 osôb vrátane generálneho riaditeľa prístavu, niekoľkých colných úradníkov a prístavných inžinierov. Vojenský súd vypočúvali ďalšie desiatky osôb. Libanonská centrálna banka medzičasom nariadila zmrazenie aktív siedmich úradníkov z prístavu a colných úradov, uviedla v sobotu agentúra AFP.

Ako poznamenala agentúra AFP, niektorí svetoví lídri aj Libanončania doma či v zahraničí žiadajú nestranné vyšetrovanie či medzinárodný dohľad nad ním, libanonský prezident Michel Aún to však v piatok odmietol.

V Bejrúte bude v sobotu s libanonským vedením rokovať predseda Európskej rady Charles Michel. V nedeľu sa uskutoční medzinárodná telekonferencia, ktorej témou bude organizácia pomoci pre Libanon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.