Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2020, 16:54

Gibraltár sa vyhol tvrdému brexitu na poslednú chvíľu, Španieli sa dohodli s Britmi

Britská kolónia na juhu Španielska sa pripojí k schengenskému priestoru.

Gibraltár sa vyhol tvrdému brexitu na poslednú chvíľu, Španieli sa dohodli s Britmi
Zdroj: Reuters

Španielsko a Británia dosiahli vo štvrtok predbežnú dohodu o budúcom štatúte Gibraltáru. Táto britská enkláva, nachádzajúca sa na juhu Pyrenejského polostrova a susediaca so Španielskom, sa pripojí k bezvízovému schengenskému priestoru, uviedla španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzalezová Layaová, ktorú citovala agentúra AFP.

"Dosiahli sme predbežnú dohodu s Britániou, ktorá poslúži ako základ pre budúcu zmluvu o Gibraltáre medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou," oznámila novinárom Gonzalezová Layaová.

"Plot padá, na Gibraltár sa budú vzťahovať pravidlá schengenského priestoru... umožňuje to zrušenie kontrol medzi Gibraltárom a Španielskom," dodala ministerka.

Krajiny dohodu dosiahli na poslednú chvíľu, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa skončí vo štvrtok 31. decembra o 24.00 h SEČ.

Následne sa začne predbežne uplatňovať nová obchodná zmluva medzi EÚ a Britániou. Tá však neupravuje štatút Gibraltáru a bez vyššie spomínanej predbežnej dohody, ktorú vo štvrtok dosiahol Londýn a Madrid, by koniec prechodného obdobia znamenal koniec slobodného pohybu ľudí a tovaru medzi Gibraltárom a Španielskom, čo by malo pre oblasť nežiaduce ekonomické dôsledky.

Britská enkláva Gibraltár je totiž úplne závislá od dovozu, aby mohla zásobovať svojich 34-tisíc obyvateľov. Každý deň prichádza zo Španielska do Gibraltáru za prácou asi 15.000 ľudí, čo predstavuje polovicu pracovnej sily tohto územia.

V roku 2013 spor medzi Španielskom a Britániou spôsobil niekoľkomesačný chaos, keď Madrid zintenzívnil kontroly na hraniciach Gibraltáru. K jeho urovnaniu vtedy prispel Brusel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.