Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 12:12

Kurza vyšetruje prokuratúra. Dôvodom je kauza, ktorá spôsobila pád rakúskej vlády

Podnet na vyšetrovanie Kurza a Bonelliho podali Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna NEOS.

Kurza vyšetruje prokuratúra. Dôvodom je kauza, ktorá spôsobila pád rakúskej vlády
Zdroj: TASR/AP

Vyšetrovanie voči rakúskemu kancelárovi Sebastianovi Kurzovi a šéfovi úradu vlády Bernhardovi Bonellimu pre údajné nepravdivé výpovede v súvislosti s kauzou Ibiza spustila špecializovaná prokuratúra pre hospodársku trestnú činnosť a korupciu (WKStA). Oznámil to v stredu samotný Kurz na zasadnutí vládneho kabinetu, informovala agentúra APA.

Podnet na vyšetrovanie Kurza a Bonelliho podali Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna NEOS, podľa ktorých sa obaja politici dopustili nepravdivých tvrdení, keď o kauze Ibiza vypovedali v príslušnom vyšetrovacom výbore.

Denník Der Standard informoval, že dôvodom vyšetrovania je zrejme postup pri objednávaní dozornej rady novozaloženej rakúskej štátnej holdingovej spoločnosti Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG). Kurz a Bonelli údajne v tejto veci neuviedli pred vyšetrovacím výborom kauzy Ibiza pravdivé informácie.

K týmto zisteniam mali prispieť nanovo vyhodnotené chatové správy zo smartfónu predsedu ÖBAG-u Thomasa Schmida spred niekoľkých týždňov. Kurz a Bonelli sa v tejto veci údajne angažovali viac než bolo dosiaľ známe.

Odstúpiť sa nechystá

Kurz podľa vlastných slov na odstúpenie z funkcie nepomýšľa. Ako zdôraznil, prokuratúra môže v ktoromkoľvek okamihu podať trestné oznámenie. Vychádza tiež z toho, že tak i spraví.

​Vzhľadom na nízku výšku možného trestu by sa o tejto záležitosti malo rozhodovať pred jedným sudcom, poznamenal Kurz.

To, že by mohol byť v tejto veci odsúdený, si však nevie vôbec predstaviť. Vždy si bol totiž, ako vysvetlil, vedomý toho, že vyšetrovací výbor v kauze Ibiza je dôležitým grémiom, pred ktorým sa musí zodpovedať.

Pripomenul však, že o mnohých z otázok v tomto výbore sa rokovalo už dávnejšie. Na všetky otázky však odpovedal pravdivo, uistil.

"Nikto nemá záujem uvádzať klamlivé tvrdenia - to je logické," citovala Kurza stanica ORF. Termín, kedy sa má dostaviť na výsluch na WKStA, zatiaľ nedostal.

Kvôli Ibize padla vláda

Korupčná kauza z jari 2019 známa ako Ibiza, ktorú spustilo zverejnenie záznamu zo skrytej kamery, zhotoveného na rovnomennom španielskom ostrove, viedla k pádu rakúskej vlády.

Heinz-Christian Strache totiž odstúpil z funkcie vicekancelára i z postu lídra pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), vtedajšieho koaličného partnera Kurzovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). V septembri 2019 sa konali nové parlamentné voľby, ktoré priniesli návrat kancelára Kurza. Jeho ľudovci vytvorili koaličnú vládu so stranou Zelených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.