Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2021, 12:23

Izraelská armáda úmyselne klamala, aby vlákala radikálov do pasce. Nasledovali masívne údery

Namiesto ohlásenej pozemnej ofenzívy bolo v skutočnosti vo vzduchu 160 izraelských lietadiel, ktoré začali s útokmi na "metro Hamasu".

Izraelská armáda úmyselne klamala, aby vlákala radikálov do pasce. Nasledovali masívne údery
Zdroj: TASR/AP

Mätúci tweet izraelskej armády, ktorý minulý týždeň naznačoval začiatok pozemnej operácie v Pásme Gazy, bol zámernou dezinformáciou, uviedol izraelský denník Jerusalem Post.

Cieľom vraj bolo vlákať ozbrojencov z palestínskych organizácií Hamas a Islamský džihád do systému podzemných tunelov, na ktoré potom izraelské letectvo začalo masívne údery. Na základe tweetu o začiatku pozemnej operácie v Gaze informovala niektoré zahraničné médiá, vrátane denníka The Washington Post alebo stanice ABC.

​Izrael začal vo štvrtok zhromažďovať pozemné sily pri hranici Pásma Gazy. Krátko po polnoci miestneho času potom armáda na svojom twitterovom účte napísala: "Letecké a pozemné sily izraelskej armády útočia na Pásmo Gazy."

Armádny hovorca až neskôr spresnil, že pozemné jednotky do Gazy nevstúpili, ale delostrelectvo a tanky len podporujú letecké útoky paľbou z izraelského územia. Premiér Benjamin Netanjahu vtedy povedal, že operácie proti Hamasu zďaleka neskončili a v najbližšej dobe budú nasledovať ďalšie akcie.

Dostali sa do paľby

Mnohé zahraničné médiá však pôvodný tweet pochopili jednoznačne. "Izraelské jednotky vstúpili do Pásma Gazy a konflikt s Palestínčanmi sa stupňuje, uvádza izraelská armáda," napísal napríklad americký The Washington Post.

V skutočnosti bolo vo vzduchu 160 izraelských lietadiel, ktoré začali s masívnym bombardovaním tunelov, ktoré izraelská armáda prezýva "metro Hamasu". Radikáli v nich majú uskladnené zbrane a vybavenie. Hamas začal tunely budovať po minulom konflikte s Izraelom v roku 2014.

Podľa denníka The Jerusalem Post poslali Hamas a Islamský džihád po oznámení štartu pozemnej operácie do tunelov svojich bojovníkov s protitankovými strelami a mínometmi, aby sa pripravili na príchod izraelských vojakov. Dostali sa tak do paľby izraelských lietadiel. Koľko ich prišlo o život, nie je jasné.

Denník Haarec získal od niekoľkých zahraničných novinárov uistenie, že im hovorca armády začiatok pozemnej invázie potvrdzoval a že až príliš neskoro nasledovalo ospravedlnenie za mylnú informáciu.

Vraj išlo o nedorozumenie

Domáci novinári, zaskočení vývojom, začali obvolávať svoje armádne zdroje a dozvedeli sa, že žiadna invázia sa nekoná.

​Podľa Haarecu vtedy armáda otvorene zahraničným novinárom oznámila, že vojaci vyrazili do Gazy, neobstojí vraj tak vysvetlenie o nesprávnom pochopení anglického prekladu presnejšej hebrejskej verzie tweetu. Hovorca armády Jonatan Konrikus sa v piatok ráno na brífingu so zahraničnými žurnalistami za omyl ospravedlnil, vyhlásil, že išlo o nedorozumenie a pripísal ho vojnovému zmätku.

Felicia Schwartzová z Wall Street Journal však uvádza, že jej Konrikus priamo potvrdil prítomnosť pozemných síl v Gaze, informáciu zmenil až po dvoch hodinách. Iný nemenovaný americký novinár povedal podľa Haarecu, že tento incident vzťahy Izraela so zahraničnými žurnalistami nevylepší.

V bojoch od minulého pondelka prišlo o život takmer 200 Palestínčanov, Izrael má desať mŕtvych.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.