Hnutie Taliban znovu zakáže v Afganistane hudbu, pretože ju považuje za neislamskú. Bude sa však snažiť ľudí skôr presvedčiť, aby zákaz dodržiavali, než že by sa ich pokúšal k tomu donútiť. Uviedol to hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v stredajšom rozhovore s americkým denníkom The New York Times. Znamená to návrat k jednému z prísnych nariadení, ktoré platili za vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001.
Hnutie Taliban sa tento mesiac vrátilo v Afganistane k moci, snaží sa však vystupovať umiernenejšie. Tiež hovorca Mudžáhid vo svojom prvom interview so zahraničnými médiami zdôraznil, že sa Taliban za uplynulé roky zmenil. "Chceme pracovať na budúcnosti a zabudnúť, čo sa stalo v minulosti," povedal.
Za predchádzajúcej vlády Talibanu v 90. rokoch boli v Afganistane zakázané všetky hudobné formy s výnimkou náboženských spevov, pretože by podľa vodcov hnutia mohli vyvolávať v ľuďoch nečisté myšlienky.
Rozhlasové a televízne stanice v posledných dňoch v Afganistane prestali hudbu s výnimkou islamských spevov vysielať. Zatiaľ však nebolo jasné, či sa tak stalo z nariadení Talibanu, alebo išlo o autocenzúru, ktorá mala zabrániť konfliktom s povstalcami.
Množstvo prísnych pravidiel sa za minulého režimu Talibanu týkalo žien, ktoré nesmeli opúšťať domov bez sprievodu mužského príbuzného, nesmeli sa vzdelávať a vykonávať väčšinu zamestnaní. Mudžáhid už skôr v tomto týždni vyzval afganské ženy, aby zatiaľ radšej zostali doma, pretože Talibanci neboli vycvičení, aby ich rešpektovali.
Podľa stredajšieho vyjadrenia Mudžáhida sú však obavy, že by Taliban nútil ženy v budúcnosti zotrvávať doma, neopodstatnené.
"Ak pôjdu do školy, do kancelárie, na univerzitu alebo do nemocnice, nebudú sprievod mužského opatrovníka potrebovať," uviedol hovorca. Doprovod mužského poručníka bude podľa neho potrebný, len keď ženy pocestujú na cestu trvajúcu tri dni a viac.