Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2021, 19:10

Ospravedlnenie nestačí. Príbuzní zabitých Afgancov chcú odškodné

Raketa auto zasiahla, keď vodič vchádzal na príjazdovú cestu k domu a deti sa rozbehli vodiča privítať.

Ospravedlnenie nestačí. Príbuzní zabitých Afgancov chcú odškodné
Zdroj: Reuters

Ospravedlnenie nestačí, povedal dnes Afganec Imala Ahmadi, ktorý pri útoku americkej armády v Kábule prišiel v auguste o desať príbuzných.

Pentagon pôvodne útok bezpilotného lietadla vydával za akciu proti autu s atentátnikmi, v piatok sa však ospravedlnil a priznal, že zomrelo desať civilistov.

​Medzi obeťami útoku z 29. augusta bola aj trojročná Ahmadího dcéra, uviedla dnes agentúra AP. Z desiatich mŕtvych bolo sedem detí.

Incident chcú vyšetriť 

Strela z bezpilotného lietadla zasiahla auto Ahmadího brata. Rodina dnes požiadala Washington, aby incident vyšetril a aby boli potrestaní vojaci, ktorí sú za incident zodpovední.

"Ospravedlnenie nám nestačí, Spojené štáty by mali nájsť toho, kto to urobil," povedal Ahmadi. Rodina podľa neho tiež bude požadovať finančné odškodné a prevoz niekoľkých členov do inej krajiny, ktorú Ahmadi nespresnil.

Zabitý vodič a Ahmadího brat pracoval dlhšiu dobu pre americkú humanitárnu organizáciu. Americké médiá hneď po útoku uvádzali, že mŕtvi sú civilisti a že nič nepodporuje tvrdenie Pentagónu o tom, že v aute boli výbušniny. Raketa auto zasiahla, keď vodič vchádzal na príjazdovú cestu k domu a deti sa rozbehli vodiča privítať.

Americký generál Kenneth McKenzie v piatok priznal, že útok bol "tragický omyl" a že prišli o život nevinní civilisti, a nie členovia teroristickej organizácie Islamský štát, ako Pentagon tvrdil skôr.

Vrcholila evakuácia 

V čase útoku vrcholila evakuácia cudzincov a ich miestnych spojencov z Kábulu, ktorý v auguste ovládlo radikálne hnutie Taliban.

Členovia miestnej bunky hnutia Islamský stáť tri dni pred útokom dronu na kábulskom letisku pri atentáte zabili 169 Afgancov a 13 amerických vojakov.

McKenzie v piatok povedal, že Spojené štáty zvažujú odškodné rodine mŕtvych. Ahmadi sa o ospravedlnení dozvedel od priateľov v USA a dnes povedal, že to mŕtvych späť neprivedie. Hoci priznanie omylu prinieslo úľavu, Ahmadi pripomenul, že trvalo niekoľko týždňov, než sa rodine z USA niekto telefonicky ozval.

Pentagon skôr tvrdil, že cieľom útoku boli atentátnici, ktorí predstavovali hrozbu pre amerických vojakov. Washington dokončil stiahnutie vojsk z Afganistanu 30. augusta.

Rodina bratov Ahmadiovcov pracovala pre Američanov a patria k tým, ktorí sa snažia získať víza a odísť z vlasti kvôli obavám z pomsty Talibanu. Zabitý brat bol živiteľom rodiny, ku ktorej patria traja jeho bratia a ich deti. "Teraz nesiem zodpovednosť za rodinu ja a nemám prácu," povedal Ahmadi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.